REKLAMA

Medyczna marihuana; Kukiz'15: PiS blokuje projekt na który czeka wielu chorych

  • Autor: GP
  • 18 sierpnia 2016 09:08
Medyczna marihuana; Kukiz'15: PiS blokuje projekt na który czeka wielu chorych Poseł Kukiz'15 Piotr Liroy Marzec walczy o zalegalizowanie medycznej marihuany. (fot.:youtube.com)

• Kukiz'15 na Facebooku argumentuje swój projekt o medycznej marihuanie.
• Piotr Liroy Marzec mówiąc o własnych doświadczeniach z osobami cierpiącymi, którym marihuana pomaga, podkreśla znaczenie godności człowieka w całej sprawie.
• Kukiz'15 oskarża PiS o blokowanie prac nad projektem w Sejmie.

Klub Kukiz'15 złożył projekt o zastosowaniu medycznym marihuany. Nowelizacja prawa o lekach leży w Sejmie od lutego. Piotr Liroy Marzec, poseł Kukiz`15 na profilu formacji na Facebooku, precyzował dlaczego zdecydował się na ten krok.

- Obserwowałem umieranie mojego przyjaciela, który korzystał z medycznej marihuany - mówił Liroy Marzec. - Różnica pomiędzy nim, a ludźmi którym podawano chemię była kolosalna. Dwa różne światy. Chorzy, którzy faszerują się chemią, na koniec umierają w dużych cierpieniach. Osoby leczące się medyczną marihuaną przechodzą ten etap zupełnie inaczej, godnie. Uśmiechają się do samego końca są komunikatywni, mogą pożegnać się z bliskimi i pozałatwiać wszystkie sprawy. Chodzi o godność człowieka, o jego prawo do godnej śmierci.

Sprawa medycznej marihuany odżyła wraz z desperackim apelem polityka SLD, Tomasza Kality. Chorujący na złośliwy nowotwór polityk wie, że medyczna marihuana może uśmierzyć ból jego i wielu innych chorych.

Czytaj: Politycy chcą pracować nad medyczną marihuaną

Kukiz'15, na swojej stronie na portalu społecznościowym, zachęca do wsparcia inicjatywy i walki o ustawę autorstwa klubu. O wstrzymywanie prac oskarżane są inne siły polityczne w Sejmie, w tym najbardziej PiS.

- PiS od lutego blokuje nasz niezwykle ważny projekt ustawy ws. leczniczej marihuany. Projekt, na który czeka wielu chorych, wielu potrzebujących - konkludują działacze Kukiz'15.

Czytaj: Przygotowywane są zmiany w rejestrze leków refundowanych

Sprawa medycznego zastosowania marihuany pojawiła się w światowej debacie o narkotykach i lekach w latach 90. XX wieku. Wówczas część stanów USA zdecydowała się, pod wpływem nowych badań, legalizować posiadanie niewielkich ilości na potrzeby osobiste i medyczne.

W Polsce w myśl obowiązującego prawa preparaty z marihuany, jak i sama roślina, są uważane za narkotyk, którego posiadanie i dystrybucja jest przestępstwem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stacho G.-Stańczyk 2016-08-18 19:38:55
    Politycy PiS po prostu albo nie wiedzą, albo - jak to powiada "J.K.-M. " - "rżną głupa", wiedząc, ale kryjąc się z tym, że trzęsą portkami przed potężnymi korporacjami przemysłu i handlu chemicznego (w tym:farmaceutycznego), który już dawno temu rozpoczął szeroką akcję zwalczania uprawy konopi (w tym tzw. siewnych) pod pretekstem ochrony rodzaju ludzkiego przed narkotykami, a w istocie rzeczy, jako środka konkurencyjnego do jego wyrobów. Od dawien dawna ludzie uprawiali konopie z dwóch powodów: 1. dlatego, że z ich włókien wyrabiali tkaniny na przyodziewek oraz powrozy i liny oraz 2. wykorzystywali olej z nasion konopi dla celów spożywczych, a wysokobiałkowe wytłoki, jako cenną paszę dla zwierząt. Amerykański przemysł chemiczny, gdy nauczył się robić tkaniny, powrozy i liny z włókien sztucznych, doszedł do wniosku, że należy uniemożliwić uprawę konopi, czym zajmowali się rozproszeni farmerzy i kiepsko zorganizowane instytucje skupujące konopie oraz przetwarzające je na pożyteczne produkty. Jako argumentu użyto wiedzy, że z konopi można robić także narkotyki. Do zwalczania konopi przemysł chemiczny (szczególnie farmaceutyczny) zaangażował różne autorytety naukowe, medyczne , media, polityków, prawodawców i policje. Doszło do tego, że konopi nie można uprawiać nawet na zbawcze leki, bo ... przeciec można robić chemiczne. Ale że chemiczne można robić i robi się na gigantyczną skalę także najmocniejsze narkotyki - jakoś się milczy. Milczą o tym także politycy PiS. Nie wiedzą, czy "rżną głupa"?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA