REKLAMA

MEN podsumowało debaty o edukacji. Zawodówki znikną, co z gimnazjami?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 27 czerwca 2016 10:42
MEN podsumowało debaty o edukacji. Zawodówki znikną, co z gimnazjami? Dziś (27 czerwca) dowiemy się, jak ma wyglądać polski system oświatowy w najbliższych latach. (fot.: men.gov.pl)

Czy znikną gimnazja? A szkoła podstawowa będzie ośmioletnia? Jak będą pracować nauczyciele? Co z subwencjami i kartą nauczyciela? Odbyło się podsumowanie debat oświatowych „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana” zorganizowanych przez MEN.

Dziś (27 czerwca) dowiadujemy się, jak ma wyglądać polski system oświatowy w najbliższych latach. 

Zapowiadane przez MEN zmiany wejdą w życie od roku szkolnego 2017/2018. Od piątku wiemy, że będzie to ustrój szkolny dostosowany do czteroletniego liceum.

Dziś minister Zalewska powiedziała już m.in., że w programie nauczania będzie więcej historii. Nauka historii ma być skorelowana z nauką języka polskiego. MEN zapowiada także wprowadzenie programu wspierającego rozwój czytelnictwa. Resort chce m.in. uatrakcyjnić ofertę bibliotek wiejskich. Wsparcie ma być uzależnione od pomysłu na funkcjonowanie tych placówek.

- W przypadku języków obcych będziemy wymagać kontynuacji - zapowiedziała Zalewska. Jak podkreśliła nie może być sytuacji, gdy po nauce w szkole podstawowej uczeń naukę języka angielskiego w gimnazjum, czy później w szkole ponadgimnazjalnej, zaczyna naukę od "I am".

Jeśli idzie o szkołę branżową minister Zalewska potwierdziła to, o czym mówiła już w piątek. Podkreśliła, że przemodelowanie szkolnictwa zawodowego to wymóg pracodawców.

- My chcemy zrobić ze szkoły zawodowej modę, trend i pokazać, że po niej świetnie się zarabia. – mówiła szefowa MEN.

- W szkole branżowej będzie można zdać maturę zawodową oraz skończyć studia licencjackie, technikum zostaje - dodała. Szkoły polonijne będą zaś miały opiekunów w Polsce.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • martin 2016-06-27 14:33:30
    Starczy już mieszanie i zmian w szkolnictwie , to wszystko przynosi ujemne skutki i zniechęca dzieciaków do naukiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA