REKLAMA

MEN przygotowuje podstawę programową dla przedszkoli

  • Autor: PAP/GP
  • 12 kwietnia 2016 15:22
MEN przygotowuje podstawę programową dla przedszkoli Minister edukacji na spotkaniu z dyrektorami szkół. (fot.:men.gov.pl)

W tym tygodniu do konsultacji zewnętrznych ma trafić projekt zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej - zapowiedziała we wtorek (12 kwietnia) dyrektor departamentu podręczników, programów i innowacji MEN Alina Sarnecka.

Według niej, nowelizacja ma być podpisana przez minister edukacji Annę Zalewską do końca maja. Sarnecka podała te informacje na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej od 1 września 2016 r. obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadzającej taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków. Już podczas prac nad projektem tej noweli minister edukacji informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

Pod koniec lutego resort edukacji na swej stronie internetowej opublikował - jak zaznaczono wówczas - "wersję roboczą" projektu zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Jeśli chodzi o podstawę programową dla przedszkoli istotne zmiany - jakie zawierał roboczy projekt - dotyczyły właśnie kształtowania umiejętności czytania, pisania i liczenia.

Przeczytaj: PO atakuje szefa MSWiA

- W lutym były prekonsultacje podstawy programowej, którą nazywamy małą podstawą programową, która dotyczy umożliwienia przygotowania dzieci sześcioletnich w przedszkolu, w oddziale przedszkolnym, do nauki czytania i pisania (…). W tym tygodniu planujemy już udostępnienie podstawy programowej do konsultacji zewnętrznych. Planujemy, że ta mała podstawa programowa, dotycząca tylko tego zakresu zmian w edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego zostanie - mamy nadzieję - zostanie podpisana do 31 maja. Taki mamy plan - powiedziała Sarnecka na posiedzeniu sejmowej komisji.

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA