REKLAMA

MIB: W poniedziałek kolejna runda polsko-rosyjskich rozmów ws. przewozów

  • Autor: PAP/JS
  • 29 stycznia 2016 19:52
MIB: W poniedziałek kolejna runda polsko-rosyjskich rozmów ws. przewozów Spotkanie odbędzie się w Warszawie, w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa (fot. mib.gov.pl)

· Na poniedziałek (1 lutego) zaplanowano kolejne rozmowy zespołów eksperckich w ramach polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej.
· Spotkanie odbędzie się w Warszawie, w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

"Strona rosyjska pozytywnie odpowiedziała na dzisiejszy apel wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita o podjęcie rozmów na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 rok" - wskazał resort w komunikacie.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie, w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. "Pozytywny wynik tych negocjacji pozwoli na spotkanie wiceministra Szmita z wiceministrem transportu Federacji Rosyjskiej Nikołajem Assaułem, które zostało wstępnie zaplanowane na 2 lutego 2016 r." - dodano.

Według wiceministra Szmita zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją, w tym tranzytu do krajów trzecich, określa umowa międzyrządowa z 1996 r. Zwrócił jednak uwagę, że w grudniu Rosjanie wydali do niej przepisy wykonawcze, które zmieniły sens pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. w firmach zagranicznych. Zgodnie z nowym prawem taki przewóz jest bardzo limitowany.

"Te jednostronne ustalenia są sprzeczne zarówno z międzynarodowym prawem przewozowym i umową polsko-rosyjską z 1996 roku. Dla strony polskiej są one nie do przyjęcia" - podkreślił na konferencji prasowej w piątek po południu wiceminister.

Ocenił, że taka interpretacja przepisów jest kontynuacją rosyjskiej strategii prowadzącej do eliminacji zagranicznych przewoźników w transporcie krajowym. "Jest to jednoznaczne wskazanie na eliminację innych przewoźników, a przede wszystkim jest to uderzenie w Polskich przewoźników" - zaznaczył Szmit.

Wiceminister poinformował, że w piątek wysłał do swojego rosyjskiego odpowiednika list z kolejnym zaproszeniem do rozmów. "Naszą intencją jest, aby te rozmowy zakończyły się porozumieniem jak najszybciej, ale jednocześnie chcemy określić jasne warunki. Taka sytuacja nie służy ani rosyjskim, ani polskim przewoźnikom" - powiedział wiceminister.

Dodał, że Rosjanie wystąpili z propozycją przedłużenia ważności pozwoleń do 15 lutego. Zdaniem Szmita "jest to propozycja, która niczego nie wnosi", ponieważ nie rozwiązuje problemu. Jak dodał, takie przedłużanie powoduje tylko niepewność, co szkodzi wzajemnym stosunkom gospodarczym.

"Nie mniej jednak chcemy ostrzec przewoźników, by nie podejmowali nadmiernego ryzyka" - ostrzegł wiceminister. Przypomniał, że w poprzednich latach zdarzało się, że w takich sytuacjach na terytorium Rosji zatrzymywani byli kierowcy i ciężarówki. Nakładane były też wysokie mandaty.

4 lutego o tym problemie z przedstawicielem Komisji Europejskiej w Brukseli będzie rozmawiał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski był pytany w Sejmie o rosyjskie pozwolenia dla polskich przewoźników, które stracą ważność 31 stycznia. "Niestety, to może być zła wola rosyjska, bo z naszej strony ta wola jest, my chcemy rozmawiać, chcemy bronić interesów naszych przewoźników, natomiast jeśli Rosja zamknie granice, będziemy szukać drogi okrężnej" - powiedział. Zadeklarował gotowość do podjęcia rozmów, ale - jak podkreślił - musi mieć do tego partnera.

Rosja obwiniła stronę polską o umyślne przeciąganie rozmów; brak pozwoleń może wstrzymać transport towarów od 1 lutego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA