REKLAMA

Michał Dworczyk: PO wykorzystuje dramat do politycznego teatru

  • Autor: PAP/AT
  • 21 maja 2017 13:30
Michał Dworczyk: PO wykorzystuje dramat do politycznego teatru Michał Dworczyk (fot.youtube.com)

PO nawet tak dramatyczne sytuacje chce wykorzystywać do politycznego teatru - mówi wiceszef MON Michał Dworczyk o sprawie śmierci Igora S. na komisariacie we Wrocławiu.

• PO domaga się dymisji wiceministra Jarosława Zielińskiego, a także powołania komisji śledczej w związku z zatrzymaniem i śmiercią 25-letniego Igora S.

• Nawet tak dramatyczne sytuacje PO chce wykorzystywać do politycznego teatru - mówi wiceszef MON Michał Dworczyk.

• Najważniejsze, aby prokuratura i policja wyjaśniły tę sprawę" - dodał rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

PO domaga się dymisji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego, a także powołania komisji śledczej w związku z zatrzymaniem i śmiercią 25-letniego Igora S. na komisariacie policji we Wrocławiu. PO oczekuje również "pełnej informacji" ze strony szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka dotyczącej tej tragicznej historii" oraz oczekuj informacji na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

W niedzielę (21 maja) w TVN24 wiceszef MON Michał Dworczyk był pytany, czy rok czasu to za mało na wyjaśnienie kwestii zatrzymania i śmierci 25-letniego Igora S. na komisariacie policji we Wrocławiu, odpowiedział: "absolutnie nie". "To właśnie świadczy o patologii. Jeżeli te fakty się potwierdzą, to jestem przekonany, że wszyscy winni zostaną surowo ukarani" - zaznaczył.

"Właśnie na tym polega różnica między rządem PiS a PO, że my od razu podejmujemy działania" - podkreślił Dworczyk. "Jedno jest pewne, tego rodzaju sytuacje nie mogą się zdarzać" - zadeklarował.

Dworczyk pytany był także o postulat PO, która domaga się dymisji wiceministra Zielińskiego w związku z zatrzymaniem i śmiercią 25-letniego Igora S.

"Z przykrością widzę, że Platforma nawet tak dramatyczne sytuacje chce wykorzystywać do politycznego teatru" - ocenił wiceminister. "Jedno jest pewne, ta sprawa musi zostać wyjaśniona. Zależy nam na tym i doprowadzimy do jej wyjaśnienia, natomiast cynizmem jest wykorzystywanie takiego dramatu" - oświadczył Dworczyk.

Również rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podkreślił, że "to skandaliczne wydarzenie, które się skończyło tragicznie, które nie powinno mieć miejsca, też nie powinno nam przesłonić obrazu całej polskiej policji i tysięcy funkcjonariuszy codziennie narażających swoje życie dla bezpieczeństwa obywateli".

Jego zdaniem, ważne jest, aby ta sytuacja została wyjaśniona na gruncie prawa, a nie na gruncie polityki.

"Odpowiedzialność polityczna nie wyjaśni tej sprawy, to po pierwsze, najważniejsze jest to, aby prokuratura i policja wyjaśniała tę sprawę" - stwierdził Łapiński. "Jeśli okazuje się, że ta prokuratura, która prowadzi tę sprawę, że ci policjanci, którzy prowadzą wewnętrzne dochodzenia nie dają sobie z tym rady, to trzeba przenieść ten nadzór do Warszawy" - ocenił Łapiński.

"Jeśli nadal są formułowane takie podejrzenia, że śledztwo jest prowadzone źle, to myślę, że tutaj może wkroczyć prokurator generalny" - oświadczył. Zdaniem rzecznika prezydenta, komisja śledcza powołana w tej sprawie będzie "pożywką dla niektórych polityków". "Dzisiaj mamy już pewne obrazy, które wskazują na to, że ta sytuacja ma znamiona nie tylko nadużycia, ale też przestępstwa" - zaznaczył Łapiński.

25-letni Igor S. został zatrzymany 15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku; policja poszukiwała go za oszustwa. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat S. stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

TVN24 wyemitował w sobotę drastyczne materiały, do których dotarła telewizja, a które zostały zarejestrowane na komisariacie przy ulicy Trzemeskiej we Wrocławiu tuż przed śmiercią Igora S.

W sobotę Komenda Główna Policji wydała oświadczenie w związku z emisją reportażu programu Superwizjer dotyczącego śmierci Igora S. KGP w komunikacie zapewnia, że "Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Komendantem Głównym Policji, natychmiast po zapoznaniu się z reportażem podjęli decyzję o powołaniu i skierowaniu do Wrocławia specjalnego zespołu kontrolnego, w skład którego wchodzą doświadczeni oficerowie Biura Kontroli i Biura Spraw Wewnętrznych".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • As 2017-05-22 04:32:34
    Do czujczuwaj: Nie bylo zgodne z prawem. Kropka.
  • czujczuwaj 2017-05-21 15:55:55
    Rzeczywiście, POkrętacze z każdej normalnej sprawy, robią "teatr" a właściwie cyrk aby tylko dokopać PiS-owi. Igor S. mógł być "naćpany" dopalaczami lub innymi prochami, które są trudno wykrywalne po śmierci. Skoro użycie paralizatora, było zgodne z prawem, to nie koniecznie musiało być przyczyną śmierci awanturnika. POkrętacze, po prostu, szukają jak zwykle dziury w całym. Gdyby tego nie robili, to mało kto by pamiętał, że istniała kiedyś platforma pseudo obywatelska.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA