REKLAMA

Michał Wójcik: Prezes PiS wyciągnął rękę, teraz decyzja należy do Schetyny

 • Autor: PAP/MN
 • 22 grudnia 2016 10:54
Michał Wójcik: Prezes PiS wyciągnął rękę, teraz decyzja należy do Schetyny Pan prezes wyciągnął rękę do zgody, a opozycja próbuje się bronić i mówi, że będą nadal siedzieli w Sejmie - mówi Wójcik. (fot. mat.pras.)

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyciągnął rękę do zgody; teraz decyzja należy do szefa PO Grzegorza Schetyny.
• Tak stwierdził w czwartek (22 grudnia) w Polsat News wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
• To komentarz do propozycji Jarosława Kaczyńskiego, aby umocnić opozycję w Sejmie.

Kaczyński podczas środowego wystąpienia powiedział m.in., że propozycje "instytucjonalizacji, ale także umocnienia pozycji w parlamencie klubów opozycyjnych pozostają w dalszym ciągu aktualne" i że PiS może o nich rozmawiać po uspokojeniu sytuacji.

Prezes PiS mówił, że powinna istnieć instytucja szefa opozycji, który miałby pewne uprawnienia lub nawet przywileje; do dyskusji jest też możliwość, by opozycja układała porządek obrad co piątego posiedzenia Sejmu.

"Pan prezes wyciągnął rękę do zgody, a opozycja próbuje się bronić i mówi, że będą nadal siedzieli w Sejmie. Apeluję do Grzegorza Schetyny, żeby tę rękę przyjął" - mówił Wójcik. "Teraz decyzja należy do Grzegorza Schetyny, bo sądzę, że jego posłowie mają już dosyć siedzenia na sali sejmowej. To jest zapędzenie się w kozi róg" - dodał.

Schetyna w czwartek nazwał żartem, to że propozycje przedstawione w środę przez Kaczyńskiego określa się jako wyciągnięcie ręki do opozycji. "To nie jest tak, że lider partii rządzącej wyznacza lidera opozycji. Nawet w Wielkiej Brytanii" - mówił Schetyna w Radiu Zet. Zaznaczył, że mówi "nie" tej propozycji, bo "nie chce żadnej koncesji od Jarosława Kaczyńskiego".

Wójcik pytany o protesty opozycji przed Sejmem, które miały miejsce w ostatnich dniach, powiedział, że są to "sytuacje bardzo niebezpieczne z punktu widzenia stabilności kraju". "Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru muszą o tym wiedzieć" - dodał.

Podczas piątkowych obrad Sejmu posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, a głosowania - m.in. nad ustawą budżetową - zostały przeniesione decyzją marszałka Marka Kuchcińskiego do Sali Kolumnowej. Impulsem dla posłów opozycji były planowane zmiany dotyczące zasad obecności dziennikarzy w parlamencie oraz wykluczenie z obrad jednego z posłów PO. Opozycja uważa, że przeniesienie obrad do innej sali i przeprowadzenie tam głosowań to działanie nielegalne.

Czytaj też: Posłowie będą kontynuować protest w Sejmie przez święta?

W piątek wieczorem zebrała się przed Sejmem manifestacja zorganizowana przez KOD, demonstracje przed Sejmem odbywały się też w następnych dniach. Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła w środę śledztwo w sprawie wydarzeń przed Sejmem - m.in. blokowania wyjazdu posłów i przedstawicieli rządu przez manifestujących przed budynkiem.

Wiceminister sprawiedliwości pytany w czwartek dlaczego PiS nie chce powtórzyć głosowania nad ustawą budżetową powiedział, że piątkowe głosowanie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa.

"Byłem na sali, widziałem jak sala była podzielona na sektory, widziałem, że kilkakrotnie byliśmy liczeni czy rzeczywiście jest kworum, czy nie ma tego kworum, i wszystko było przeprowadzone zgodnie z przepisami" - powiedział Wójcik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • bezhipokryzji 2016-12-22 16:11:22
  Gest świąteczny Kaczyńskiego nie znajduje żadnego odniesienia do popełnionych błędów i wykroczeń przez PIS, które wpierw winny być naprawione . Następnie powinna być ustalona płaszczyzna współdziałania z opozycją, by reguły obowiązujące obie strony nie naruszały podstawowych zasad i wartości zawartych w Konstytucji. Jeśli to nie nastąpi to stajecie się głównymi aktorami konfliktów społecznych, zarówno w parlamencie jak i na ulicy. I warto to sobie przećwiczyć z najbliższymi przy wigilijnym stole, kiedy wasi koledzy spędzą Święta BN w okupacyjnym proteście w parlamencie.
 • Maux43 2016-12-22 15:22:16
  Zgadza się . Jak opozycji tak bardzo zależało na ustawie budżetowej to nie trzeba było robić cyrku w Sejmie. Sami sobie są winni. Są żałośni. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla opozycji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA