REKLAMA

Michał Wójcik: Protestujący są wprowadzani w błąd, nie znają projektów

  • Autor: GP/PAP
  • 21 lipca 2017 08:15
Michał Wójcik: Protestujący są wprowadzani w błąd, nie znają projektów Michał Wójcik pracuje także jako poseł, jest deputowanym PiS z Katowic. VIII kadencja Sejmu to jego piąty raz w łamach poselskich. (fot.:youtube.com)

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS) uważa, że protestujący pod Sejmem zostali wprowadzeni w błąd. - Nie czytali projektów - relacjonował Wójcik swoje spotkanie z nimi. - Nie wiedzą dokładnie wobec czego protestują - dodał.

• O taki stan rzeczy polityk PiS oskarżył opozycję. Zdaniem wiceministra, PO i Nowoczesna wzbudzając retorykę o zagrożeniu demokracji powodują strach.

• O reformie sądownictwa mówił też Zbigniew Ziobro nim Sejm przegłosował ustawę o Sądzie Najwyższym (SN).

• Minister mówił o konieczności walki z "nadużyciami, nieprawidłowością i aferami" w sądach.

 

Po tym, jak w czwartek (20 lipca) Sejm przyjął ustawę Sądzie Najwyższym (SN), ponownie pod Sejmem zbierali się przeciwnicy tego rozwiązania. Przypomnijmy, że stosunkiem głosów - za ustawą 235, przeciw 192 Sejm odesłał projekt do prac w Senacie. Te prace trwały w czwartek (20 lipca) wieczorem.

Więcej o proteście pod Sejmem przeczytasz tutaj.

Protest ten nie jest pierwszym, bo w Warszawie pod Sejmem a także w innych miastach Polski pod sądami zbierają się ludzie ze świeczkami. O tym, jak postrzega ich protest wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik polityk mówił w Polskim Radiu w piątek (21 lipca).

Dla Wójcika doszło do przekłamania idei reformy sadów, co miała także wykazać niewiedza protestujących pod Sejmem. Przypisał opozycji kreowanie obrazu Ministerstwa Sprawiedliwości, jako grupy nienawistników, gotowych uderzać w podstawy demokratycznego państwa prawa. To dla Wójcika zafałszowany obraz.

- Dlatego trzeba tłumaczyć i powiedzieć obywatelom, na czym polega reforma sądownictwa - akcentował polityk w rozmowie audycji "Sygnały Dnia".- Trzeba tłumaczyć, że minister sprawiedliwości nie będzie prokuratorem i sędzią w jednej osobie. Dwa dni temu, kiedy wychodziłem z Sejmu słyszałem kierowane do mnie okrzyki "będziesz siedział". Choć było to niebezpieczne podszedłem do tych ludzi. Podszedłem i porozmawiałem. Okazało się, że nie wiedzą o co chodzi. Nie czytali projektów.

Czytaj też: Mieli protestować do rana, usunęła ich policja

Tym przykładem wiceminister starał się zwracać uwagę, że zebrani w miastach Polski obywatele nie do końca zdają sobie sprawę ze zmian, które mają wprowadzać trzy projektu przegłosowane w Sejmie. Są to projekt o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), o ustroju sądów powszechnych (USP) i ostatni, wspomniany na początku projekt o SN.

- Czarna wizja powoduje, że ludzie się boją - konstatował Wójcik.

Ziobro w Sejmie

Wcześniej w tym tygodniu, w czasie obrad i debat w Sejmie poświęconych nowelizacji ustawy o SN uzasadniał jej sens dla polskiego wymiaru sprawiedliwości szef resortu Zbigniew Ziobro. Słowa przytoczone niżej padały z mównicy sejmowej 20 lipca, przed głosowaniem samego projektu.

Zbigniew Ziobro i wiceminister Marcin Warchoł, źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości/twitter.com

- Przyszliśmy do Sejmu przede wszystkim po, aby zrealizować dobry program dla zwyczajnego Polaka, który często trafiając do sądów spotyka się z arogancją, lekceważeniem, pomiataniem i który ze zgorszeniem obserwuje liczne nadużycia, nieprawidłowości i afery, które pojawiają się co chwilę w środowisku sędziowskim. I zamiast być wyjaśniane, są zamiatane niejednokrotnie pod dywan - powiedział Ziobro.

Jak dodał, dlatego fundamentalnym krokiem zmierzającym do reformy wymiaru sprawiedliwości jest zwłaszcza powołanie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Ziobro powiedział, że będzie ona miała za zadanie "oczyszczać środowisko sędziowskie z czarnych owiec i stać na straży najwyższych standardów etycznych i moralnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kazimierz Sendorek 2017-07-23 00:46:35
    Mnie wystarczy że ustawy tak chwalone przez p. Wójcika łamią Konstytucję RP. Pan Wójcik jest bezczelnym zdrajcą, bo jako prawnik jest świadomy tych naruszeń.
  • Madej 2017-07-21 09:15:34
    Nie chcemy waszych ustaw, nie chcemy waszych kłamstw! Ustawy o sądownictwie nic pozytywnego nie wnoszą! Czy wy zlikwidowaliście patologie władzy ustawodawczej! Lekarzu ulecz się sam! Dlaczego ważne ustawy głosujecie bez ekspertów w dwa dni? Co nas obchodzą szaleństwa karła?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA