REKLAMA

Mieczysław Miazga zapewnia, że podatek od handlu pomoże polskim przedsiębiorcom

  • dlahandlu.pl
  • Autor: dlahandlu.pl
  • 01 lutego 2016 15:10
Mieczysław Miazga zapewnia, że podatek od handlu pomoże polskim przedsiębiorcom Zdaniem posła wprowadzenie proponowanych przez rząd zmian da szansę na odbudowę rodzimego handlu. (fot. faceboko.com)

Poseł Mieczysław Miazga (PiS) podczas 9. posiedzenia Sejmu poruszył kwestię opodatkowania sieci handlowych. W swoim wystąpieniu mówił, że bez podatku proponowanego przez rząd najpóźniej za kilkanaście lat Polska stałaby się jedną wielką kolonią handlową.

- Proponowany obecnie przez rząd podatek redukujący nieuzasadnioną przewagę sieci sklepów wielkopowierzchniowych nad małymi sklepami jest od dawna bardzo potrzebny i szkoda, że przez tyle lat rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie został wprowadzony. Od 2007 r. zostało zamkniętych w Polsce blisko 50 tys. sklepów. Według prognoz kolejne 10 tys. może zostać zlikwidowanych w najbliższych latach. W naszym kraju działa ponad 9 tys. średnich i dużych sklepów należących do firm zagranicznych, które w roku 2015 osiągnęły ponad 110 mld zł przychodu. Dla porównania podam, że nieliczne sklepy polskie uzyskały przychód w wysokości ok. 8 mld zł. W zasadzie mały handel spożywczy w Polsce jest w stanie agonalnym. Nieduże i niezrzeszone w sieci sklepy nie mogą konkurować z gigantami obecnymi na rynku od lat, dyktującymi ceny dostawcom, posiadającymi własną logistykę i transport. Mało kto wie, że jedno miejsce pracy utworzone w dużym sklepie powoduje likwidację od 6 do 8 miejsc pracy w lokalnym handlu. Większość towarów sprzedawanych w sklepach jest produkowana za granicą lub w firmach należących do międzynarodowych koncernów, co dodatkowo osłabia polską gospodarkę - argumentował poseł.

Poseł przytoczył artykuł z dziennika ˝Guardian˝, który opisywał dotacje dla Grupy Schwarz.

Jego zdaniem wprowadzenie proponowanych przez rząd zmian da szansę na odbudowę rodzimego handlu, pozwoli chociaż częściowo wyrównać niesprawiedliwe dysproporcje i wyhamować degradację polskiego rynku.

- Podobne rozwiązania funkcjonują już we Francji, w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii, a także na Węgrzech, nie jest to więc pomysł oderwany od rzeczywistości czy niespotykany w gospodarkach zachodnich (...).  Bez podatku proponowanego przez rząd najpóźniej za kilkanaście lat Polska stałaby się jedną wielką kolonią handlową. Dla takiego państwa, jak Polska, byłby to finał wielce haniebny i niekorzystny. Musimy odwrócić te tendencje. Polacy powinni zacząć zwracać uwagę na pochodzenie produktów i własność sklepów. Przypominam, że produkty polskie są oznaczone kodem kreskowym, zaczynającym się od liczby 590. Także od nas, konsumentów, zależy przyszłość polskiej gospodarki i byt polskich rodzin - podsumował poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Podatnik 2016-02-01 23:19:00
    U mnie w okolicy są dwie Biedronki i cztery małe sklepy osiedlowe - rodzinne. W odległości kilometra - Auchan (dawniej Real, jeszcze dawniej Geant) Wszystkie zgodnie działają od lat. Według tego co mówi p. poseł taka sytuacja jest niemożliwa. A więc - kto ma rację - życie czy Partia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA