REKLAMA

Międzyzdroje: Odbędzie się pożegnalny zjazd żołnierzy Armii Krajowej

  • Autor: GP
  • 31 sierpnia 2016 09:25
Międzyzdroje: Odbędzie się pożegnalny zjazd żołnierzy Armii Krajowej W dniach 3-7 października w Międzyzdrojach odbędzie się ostatni Zjazd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. (fot.: Contando Estrelas/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• W październiku odbędzie się ostatni Zjazd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
• Miejscem spotkania od lat są Międzyzdroje.
• Zjazdy to nie tylko spotkanie weteranów AK, ale także okazja do dzielenia się wspomnieniami z okresu II Wojny Światowej z młodzieżą.

W dniach 3-7 października w Międzyzdrojach odbędzie się ostatni Zjazd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W czasie pięciu dni trwania zjazdu odbędą się spotkania młodzieży z kombatantami, które będą "wyjątkową lekcją historii" - piszą organizatorzy w przesłanej do naszej redakcji informacji.

- To nasze pożegnalne spotkanie - zapowiada Jolanta Szyłkowska, prezes zarządu Okręgu Szczecin ZŚZŻAK. - Czas jest nieubłagany. Spotkamy się po raz ostatni. Wierzymy jednak, że nasi przyjaciele i sympatycy Kresów nie zrezygnują z jesiennych spotkań w Międzyzdrojach.

Czytaj: Prezes IPN widzi zainteresowanie historią młodych ludzi

Żołnierze AK w spotkaniach zawsze mogli liczyć na samorząd Pomorza Zachodniego - podkreślają organizatorzy. Od lat wspiera on organizację zjazdu i włącza się w przygotowanie lekcji historii dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych regionu.

- W tym roku, uczniowie zachodniopomorskich szkół spotkają się z kombatantami 5 października. To niezwykła okazja dla młodzieży do poznania faktów z wojennej historii Polski, które przedstawiają świadkowie i uczestnicy tych wydarzeń - podkreśla Szyłkowska.

Pomnik Armii Krajowej w Sopocie. (wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

W ramach Zjazdu odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie pomnika – Kresowym Żołnierzom Armii Krajowej. Uczestnicy Zjazdu złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową na Kawczej Górze oraz zapalą znicze pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu komunalnym.

Czytaj: Przygotowano projekt prawa ścigającego za zwrot "polskie obozy śmierci"

Plan zjazdu przewiduje też m.in. spotkanie autorskie z Danutą Szyksznian, wykłady, program artystyczny w wykonaniu zespołu wokalnego „Faustyna” z Równego (Ukraina) oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”.

Armia Krajowa była zakonspirowaną siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego w latach II Wojny Światowej (1939 - 1945). Jej komórki działały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej u w innych krajach  okupowanym przez Niemcy i ZSRR. AK podlegała Rządowi RP na uchodźstwie i dokonała szeregu udanych akcji wobec okupujących Polskę sił III Rzeszy Niemieckiej. Najbardziej spektakularną - i niestety zakończoną niepowodzeniem akcją AK - było Powstanie Warszawskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA