REKLAMA

Minister Błaszczak w Brukseli uczestniczył w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej

  • Autor: GP
  • 04 grudnia 2015 12:18
Minister Błaszczak w Brukseli uczestniczył w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej Minister Mariusz Błaszczak w Brukseli rozmawiał o kryzysie migracyjnym (fot. twitter.com)

Przed spotkaniem ministrów ds. spraw wewnętrznych UE, które odbyło się 3 i 4 grudnia minister Błaszczak mówił o polskiej gotowości niesienia pomocy krajom dotkniętym kryzysem migracyjnym w największym stopniu. Zapewnił o polskiej pomocy Grecji. Polska jest gotowa wysłać straż graniczną w liczbie 80 funkcjonariuszy do tego kraju. Krytykował też pomysły zamykania strefy Schengen.

- Polska uważa, że strefa Schengen jest naszym dobrem wspólnym i że należy wzmocnić zewnętrzne granice strefy. Tworzenie podstref w Schengen nie służy nikomu – powiedział szef resortu.

Według nieoficjalnych informacji przewodniczący w Radzie UE Luksemburg przygotował na spotkanie ministrów spraw wewnętrznych dokument, który dotyczy możliwości przedłużenia aż na dwa lata kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen.

Polski polityk zastrzegał, że wszelkie próby konstruowania podstref w ramach wolnego przepływu ludzi przez granice nie jest dobrym rozwianiem, tym bardziej Polska nie widzi zalet rozwiązania relokacji uchodźców tzw. kwot.

Uszczelnianie granic i pomoc Grecji

- Zgłaszamy chęć pomocy tam gdzie ta pomoc jest potrzebna. Choćby wczoraj wróciło do Polski 55 funkcjonariuszy straży granicznej (wrócili z granicy serbsko-węgierskiej – red.) Jesteśmy więc gotowi wspomagać kraje, które tej pomocy potrzebują – mówił minister Błaszczak.

Impulsem do dyskusji na ten temat są problemy z ochroną granic Grecji, która nie jest w stanie opanować sytuacji związanej z napływem uchodźców i zwleka z poproszeniem UE o pomoc. Uchodźcy przedostają się z Grecji przez Bałkany Zachodnie do bogatych państw UE.

Pytany o sytuację tego państwa polski minister wskazał, że kolejna grupa 80 polskich funkcjonariuszy przygotowuje się do wyjazdu.

- Należy pomagać uchodźcom w krajach, w których rzeczywiście nimi są – powtarzał stanowisko polskich władz Błaszczak. Zaznaczając, że takie prezentuje też premier Beata Szydło. -Stały mechanizm tylko zachęci kolejnych migrantów do przybywania do Europy – konstatował.

Okoliczności ponownych kontroli granicznych

O możliwości czasowego przywrócenia kontroli na wewnętrznych granicach strefy Schengen mówi artykuł 26 kodeksu granicznego. Zakłada on, że można to zrobić w wyjątkowych okolicznościach, gdy ogólne funkcjonowanie obszaru bez wewnętrznej kontroli granicznej jest zagrożone w wyniku utrzymujących się poważnych niedociągnięć związanych z kontrolą na granicach zewnętrznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA