REKLAMA

Minister cyfryzacji odniosła się do sprawy antywirusa

  • Autor: PAP/AT
  • 22 listopada 2017 12:08
Minister cyfryzacji odniosła się do sprawy antywirusa To jest rola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedziała Streżyńska odnosząc do medialnych informacji dot. antywirusa Kaspersky (Anna Streżyńska, fot. Instytut Kościuszki/twitter)

Ministerstwo Cyfryzacji nie jest tym organem właściwym, aby mógł on wyrokować, co do oferty handlowej jak i bezpieczeństwa oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky Lab - zaznaczyła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Tym samym minister odniosła się do medialnych informacji, że Kaspersky nie tylko nie jest wycofywany z urzędów, ale skutecznie walczy o rynek. Tymczasem - jak informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna" - służby kolejnego państwa podejrzewają, że oprogramowanie firmy mogło wspierać rosyjski wywiad. Zdaniem gazety chodzi o klientów brytyjskiego banku Barclays, który w pakiecie z usługami dodawał subskrypcję na program.

Według dziennika, choć oskarżeń pod adresem Kasperskiego przybywa, to polska administracja nie podjęła żadnych konkretnych decyzji w sprawie korzystania z oprogramowania. Co więcej, kolejne instytucje ogłaszają przetargi, które kończą się zakupem rosyjskiego antywirusa.

Pytana o to szefowa resortu cyfryzacji stwierdziła, że jej ministerstwo nie jest tym organem właściwym, aby mógł on wyrokować, co do oferty handlowej jak i bezpieczeństwa oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky Lab. "To jest rola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, iż może się wydawać, że w tej sprawie nie widać żadnej aktywności ze strony państwa, to nie znaczy, że organy państwa nie pracują nad tym zagadnieniem.

"Nie jest wszystko takie proste; wszystkie pogłoski muszą być po pierwsze potwierdzone. Po drugie trzeba zbudować bezpieczne rozwiązanie prawne, które - jeśli pogłoski zostaną potwierdzone - umożliwi reakcję zarówno na poziomie całości państwa jak i na poziomie poszczególnych organów państwa, które często są w tej chwili w trakcie różnych przetargów lub w trakcie użytkowania tego oprogramowania" - powiedziała.

Zaznaczyła jednak, że nie chce odbierać kompetencji swoim kolegom z ABW, a przede wszystkim "wypuszczać informację, w której wiarygodnej uprawnionej informacji ze strony organów państwa jeszcze na razie nie ma".

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • MADERA 2017-11-22 23:26:32
    PANOWIE Z ABW, NIE MAJĄ CZASU!!! WPUSZCZAJĄ NA ZABEZPIECZONE KONTA PORNUSY, NAWET Z DZIEĆMI! FAŁSZUJĄ TEKSTY ZMIENIAJĄC ICH ZNACZENIE.....I TAK NP. PATRIOTA OPLUWA POLSKĘ TO JEST CEL DZIAŁAŃ ABW I CAŁEJ TEJ ZASRANEJ CYFRYZACJI OKUPANTA.......HYBRYDOWA WOJNA.....NIECH WAS SZLAK ...ŻYDKI !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA