REKLAMA

Minister kultury będzie miał większą kontrolę nad wojewódzkimi konserwatorami zabytków

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lutego 2017 14:54
Minister kultury będzie miał większą kontrolę nad wojewódzkimi konserwatorami zabytków Minister kultury i Generalny Konserwator Zabytków będą mieli decydujący wpływ na obsadę stanowisk wojewódzkich konserwatorów zabytków (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Minister kultury i Generalny Konserwator Zabytków będą mieli decydujący wpływ na obsadę stanowisk wojewódzkich konserwatorów zabytków - taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przyjęta we wtorek (28 lutego) przez Radę Ministrów.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego - poinformował CIR.

Istotą wprowadzanych zmian jest zwiększenie wpływu ministra kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków na działalność wojewódzkich konserwatorów zabytków dotychczas podlegającym władzom samorządowym.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w imieniu którego zadania i kompetencje wykonuje Generalny Konserwator Zabytków, ponosi indywidualną odpowiedzialność za stan spraw w dziedzinie ochrony zabytków. Dlatego musi mieć większy niż dotychczas wpływ na dobór osób, którym powierza się stanowiska związane z nadzorowaną dziedziną. Zgodnie z propozycją, wojewódzkiego konserwatora zabytków powoływał będzie wojewoda wyłącznie na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków. Generalny Konserwator Zabytków będzie miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków" - napisano w uzasadnieniu nowelizacji.

W projekcie zawarto także przepis przewidujący udzielanie tymczasowej ochrony zabytkom w toczącym się postępowaniu o wpis do rejestru zabytków lub na Listę Skarbów Dziedzictwa - w tym czasie obowiązywać będzie zakaz prowadzenia działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku.

W nowelizacji wprowadzono wymóg, aby w ewidencji gruntów i budynków ujawniana była informacja o rozpoczęciu postępowania w sprawie wpisania zabytku nieruchomego do rejestru. Dzięki temu rozwiązaniu osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości będzie miała dostęp do informacji, czy nieruchomość nie jest objęta postępowaniem w sprawie wpisania zabytku do takiego retestu.

Nowelizacja zakłada też uspójnienie przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, które dotyczą usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Usuwanie drzew i krzewów znajdujących się na terenie wpisanym do rejestru zabytków nie będzie objęte zwolnieniem z uzyskania pozwolenia nawet w przypadku, gdy teren ten należy do osoby fizycznej.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wujo dobra rada 2017-03-09 12:15:19
    Do Lenin wiecznie żywy: Pełna zgoda, PIS się uparło żeby najgorszemu prezydentowi po odzyskaniu wolności, na siłę postawić pomnik. Jest wiele postaci które na to bardziej zasługują. Czemu nie Mazowiecki albo Bartoszewski albo Geremek albo Kuroń?
  • ....... wiecznie żywy 2017-02-28 16:37:05
    Chodzi tylko o to żeby Kaczyńskiemu postawić pomnik. Ta władza przesadza.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA