REKLAMA

Minister kultury odwiedzi Londyn

  • Autor: PAP/JS
  • 02 marca 2016 15:36
Minister kultury odwiedzi Londyn Wizytę zaplanowano w dniach 5-6 marca (fot. MKiDN/twitter)

• Wizyta w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz udział w koncercie London Philharmonic Orchestra, która wykona "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego to główne punkty wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego w Londynie.
• Wizytę zaplanowano w dniach 5-6 marca.

W sobotę, 5 marca, wicepremier odwiedzi Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego. Zaplanowane jest tam spotkanie z przedstawicielami instytucji emigracyjnych. Minister kultury wręczy również brązowy Medal Gloria Artis chórowi Ave Verum. To polski chór koncertowy, założony w 1999 r., śpiewający w kilku językach, który wykonuje muzykę poważną, narodowo-patriotyczną, jazzową, operową i religijną.

Następnie minister kultury będzie gościem na koncercie London Philharmonic Orchestra, która wykona "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego. Koncert w londyńskim Royal Festival Hall jest współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music. To pierwsze zagraniczne wydarzenie programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Orkiestrę poprowadzi Vladimir Jurowski, pierwszy dyrygent London Philharmonic Orchestra, uważany obok Sir Simona Rattle'a, Valery'ego Gergieva i Edwarda Gardnera za jednego z największych współczesnych wielbicieli i ambasadorów twórczości Szymanowskiego na świecie. Partie solowe wykonają Elżbieta Szmytka - sopran, Anne Sofie von Otter - mezzosopran i Andrzej Dobber - baryton.

W niedzielę, 6 marca, wicepremier odwiedzi m.in. Ambasadę RP w Londynie, gdzie weźmie udział w finale projektu "Ucząc się od Sprawiedliwych" ("Learning from the Righterous"). Wydarzenie to realizowane jest przez placówkę we współpracy z Antony Lishakiem, brytyjskim dydaktykiem i autorem książki pt. "Stars" o polskich Sprawiedliwych Janie i Antoninie Żabińskich. W realizację projektu włączone zostały polskie szkoły sobotnie Willesden i Forest Gate oraz szkoły dla dzieci żydowskich w Londynie: Akiva School, Kerem School i New North London Synagogue. W szkołach tych ponad 300 dzieci wzięło udział w lekcjach prowadzonych przez Antonego Lishaka. Celem warsztatów było zachęcenie dzieci i młodzieży do refleksji nad aktami bohaterstwa oraz krzewienie pamięci o polskich Sprawiedliwych: m.in. Irenie Sendler i rodzinie Żabińskich, która ukrywała Żydów na ternie warszawskiego ZOO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA