REKLAMA

Minister Mariusz Błaszczak czci pamięć Żołnierzy Wyklętych

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 01 marca 2016 11:44

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty na grobie oficera Policji Państwowej i Straży Granicznej Bolesława Kontryma – ps. Żmudzin. Szef MSWiA weźmie również udział w centralnych uroczystościach.

"Żmudzin" to oficer Straży Granicznej RP (1922-24), oficer Policji Państwowej (1924-1939), uczestnik Kampanii Wrześniowej, oficer PSZ na Zachodzie (uczestnik bitwy pod Narvikiem), major WP, cichociemny, oficer Kedywu AK, dowódca oddziału dyspozycyjnego „Podkowa”, odpowiedzialnego za ochronę Delegatury Rządu na Kraj („Podkowa” to odpowiednik BOR w podziemiu). Powstaniec warszawski, Kawaler Krzyża Srebrnego Virtuti Militari.

Jeniec obozu sowieckiego (1939), z którego zbiegł; niemieckiego (1944-45), stalinowskiego w Polsce lubelskiej i PRL: aresztowany 13 X 1948 r., więziony na Rakowieckiej, torturowany, skazany na karę śmierci w 1952 r., zamordowany na Rakowieckiej, 20 stycznia 1953 r. Zidentyfikowany przez ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN na „Łączce” (kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych) i tam ponownie, już uroczyście, z honorami wojskowymi, pochowany 27 września 2015 r.

O godz. 16:00 Mariusz Błaszczak złoży także wieniec pod tablicą upamiętniającą poległych bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego przy areszcie na Rakowieckiej w Warszawie. Wcześniej, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami rządu, szef MSWiA odwiedzi pawilony X, XI I XII, w których więzione były represjonowane osoby, w tym rotmistrz Witold Pilecki.

O godzinie 18.00, w ramach centralnych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych szef MSWiA weźmie także udział w apelu poległych na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Minister, w asyście szefów służb podległych MSWiA, złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych minister Mariusz Błaszczak przygotował okolicznościowe wystąpienie, w którym wspomina członków antykomunistycznego podziemia – funkcjonariuszy Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA