REKLAMA

Minister Mariusz Błaszczak nagrodził młodych filmowców

  • Autor: JS
  • 04 stycznia 2017 20:38
Minister Mariusz Błaszczak nagrodził młodych filmowców Minister Mariusz Błaszczak pogratulował twórcom najlepszych prac konkursowych, a wyróżnionym i zwycięzcom wręczył nagrody rzeczowe (fot. MSWiA)

• Gimnazjaliści z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie zwyciężyli w konkursie „Czad i ogień. Obudź czujność”, organizowanym przez MSWiA.
• Minister Mariusz Błaszczak pogratulował twórcom najlepszych prac konkursowych, a wyróżnionym i zwycięzcom wręczył nagrody rzeczowe.

Konkurs ogłoszony przez MSWiA w październiku zeszłego roku skierowany był do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i polegał na nakręceniu spotu filmowego promującego profilaktykę zatruć tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Uczestnicy przesłali 241 prac konkursowych, spośród których jury wybrało siedem najlepszych spotów.

- Kiedy ogłaszaliśmy konkurs, postawiliśmy przed sobą zadanie upowszechnienia wiedzy na temat zagrożeń związnych z tlenkiem węgla i pozarami - powiedział minister Błaszczak.

Uczestnicy konkursu wykazywali się nieograniczoną pomysłowością. W wielu spotach dostrzegalny był prawdziwy talent aktorski. Uczniowie opowiadali o czadzie i ogniu za pomocą tańca, muzyki, a także sugestywnych i zapadających w pamięć obrazów. Czad był przedstawiany m.in. jako płatny morderca (jak z amerykańskich filmów), postać z przezroczystej folii goniącą uczniów oraz dusiciel w rękawiczkach. Wielokrotnie młodzież w swoich pracach podkreślała, że koszt zakupu czujki dymu i czadu jest niczym, w porównaniu z ceną, jaką można zapłacić za brak tego urządzenia w chwili zagrożenia.

- Serdecznie gratuluję wam pomysłowości i błyskotliwości - powiedział szef MSWiA do zmłodych zwycięzców.

Większość z uczestników trafnie wskazywała, że zagrożenie czadem i ogniem związane jest z niedrożnością wentylacji, a także używanie wadliwych piecyków gazowych i węglowych. Każda z prac była inna, każda poruszała niezwykle ważne tematy związane z naszym bezpieczeństwem. Nagrodzone i wyróżnione prace okazały się najlepsze, ponieważ stanowiły przestrogę zarówno przed zagrożeniem, jakim jest niewyczuwalny zabójcą - czad, a także przed ogniem.

Kampania „Czad i ogień – obudź czujność” była odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem w sezonach grzewczych. Z badań ankietowych zleconych przez MSWiA wynika, że co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Czad jest nierozpoznawalny, ponieważ jest bezbarwny i bezwonny. Tymczasem umiejętność rozpoznania czadu zadeklarowało 41% badanych. Tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę. Wśród badanych dominowało fałszywe przekonanie, iż czad można rozpoznać po zapachu  (tak twierdziło 22% ogółu respondentów). W akcji wzięli udział uczniowie z całej Polski, z dużych i małych miejscowości m.in. Zamościa, Sandomierza, Raciborza, Konina, Sławkowa, Radziłowa, Góry Kalwarii.

- Nasza kampania trwa, dopóki trwa okres grzewczy - powiedział minister - wy, młodzi ludzie, jesteście dziś naszymi ambasadorami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA