REKLAMA

Minister Radziwiłł podkreślił priorytety w ochronie zdrowia

  • Autor: PAP/GP
  • 08 lutego 2016 11:13
Minister Radziwiłł podkreślił priorytety w ochronie zdrowia Minister zdrowia w rządzie Beaty Szydło Konstanty Radziwiłł. (fot.: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, w poniedziałek 8 lutego uczestniczył w prezentacji orędzia papieża Franciszka na obchody Światowego Dnia Chorego.
• W rozmowie z dziennikarzami podkreślał znaczenie tego dnia, jako przypomnienia kto jest najważniejszy w ochronie zdrowia.
• Światowy Dzień Chorego został ustanowiony 1992 r. przez papieża Jana Pawła II. Przypada 11 lutego.

- Sprawy chorych powinny być na pierwszym miejscu - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w poniedziałek (8 lutego) wziął udział w prezentacji orędzia papieża Franciszka na 24 Światowy Dzień Chorego.

- Dzień chorego jest bardzo ważny, dlatego że od czasu do czasu przypomina się, iż w całym systemie ochrony zdrowia, służbie zdrowia najważniejsi są chorzy, pacjenci, a nie rynek, interesy polityczne. Sprawy chorych powinny być na pierwszym miejscu - podkreślił minister zdrowia.

Minister zaznaczył, że niezależnie od tego, jak traktować Światowy Dzień Chorego, jakby nie patrzeć, został on wymyślony przez św. Jana Pawła II, a nie przez kogo innego.

- Ma on oczywiście kontekst nie tylko ludzki, ale także odniesienie do Boga - podkreślił. Przypomniał, że tegoroczny Światowy Dzień Chorego - zgodnie z orędziem papieża Franciszka - skupia się na tym, że to my jesteśmy współodpowiedzialni za opiekę nad ludźmi chorymi.

Przeczytaj: Kto zapłaci za program 500+?

Radziwiłł dodał, że na każdym poziomie - od opiekunów poprzez pielęgniarki, wszystkich innych profesjonalistów medycznych, a skończywszy na organizatorach systemu ochrony zdrowia, w tym także na ministrze zdrowia - powinniśmy być odpowiedzialni w stosunku do chorego człowieka indywidualnego, cierpiącego człowieka. Jak podkreślił Światowy Dzień Chorego właśnie ma nam o tym przypominać.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył obchody tego dnia wspomnienie na rocznicę objawienia Matki Bożej w Lourdes, która przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA