REKLAMA

Minister sportu Witold Bańka biegał dla uczczenia pamięci ofiar "Wujka"

  • Autor: GP
  • 14 grudnia 2016 13:14
Minister sportu Witold Bańka biegał dla uczczenia pamięci ofiar "Wujka" Witold Bańka jest ministrem w rządzie Beaty Szydło od jego zaprzysiężenia rok temu. Jest mało kontrowersyjnym ministrem, rzadko poddawanym krytyce opozycji.(fot.:twitter.com/WitoldBanka)

• W ramach uroczystości pamiątkowych w 35. rocznicę stanu wojennego, minister Witold Bańka wziął udział w biegu ku czci pamięć zabitych górników w kopalni "Wujek" w Katowicach.
• Bieg, w którym uczestniczył minister, był częścią wojewódzkich obchodów rocznicy tych wydarzeń.

Minister sportu Witold Bańska w środę (14 grudnia) wziął udział w inicjatywie sportowej, której celem było uhonorowanie pamięci ofiar stanu wojennego, dokładnie dziewięciu górników z kopalni "Wujek". Ministrowi towarzyszyli inni biegający, w tym Weronika Nowakowska (biathlonistka,wicemistrzyni świata w sprincie oraz brązowa medalistka w biegu pościgowym w 2015.).

Na koszulkach, w których biegali sprinterzy można było przeczytać wyraźny napis: "Bieg o pamięć".

W województwie śląskim rok 2016 jest rokiem pamięci ofiar pacyfikacji KWK „Wujek” - taką uchwałę podjął sejmik województwa. W ramach tych obchodów przez większą część roku wspominało się to, co wydarzyło się 35 lat temu. Bieg 14 grudnia był jednym z elementów uczczenia tej pamięci.

Czytaj: IPN podsumował działania wobec zbrodni stanu wojennego, sądy umarzały postępowania

Oprócz tego odbył się konkurs wiedzy historycznej. 2 grudnia miało miejsce w Katowicach spotkanie z fotografami, którzy 16 grudnia 1981 roku byli świadkami pacyfikacji kopalni.

9 z "Wujka"

Strajk na "Wujku" rozpoczął się jeszcze 1 września 1980 roku. Trwał do podpisania porozumień jastrzębskich 3 września 1980, po czym zakład wrócił do pracy. Od pierwszych dni września w kopalni zaczęła działać Solidarność, której przewodniczącym po wyborach w grudniu 1980 został Jan Ludwiczak.

Gdy wybuchł stan wojenny, 13 grudnia 1981 roku, górnicy w zakładzie rozpoczęli strajk. 16 grudnia doszło do masakry strajkujących górników. Siły zmilitaryzowane ZOMO wtargnęły na teren kopalni, w czasie pacyfikacji w wyniku strzałów zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych.

Tę tragiczną sytuację upamiętnia monument postawiony w Katowicach, przed którym rok w rok 16 grudnia odbywa się ceremonia ku pamięci zabitych.

Witold Bańka biegnie ku czci pamięci górników z kopalni

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA