REKLAMA

Minister sprawiedliwości zawiesił w czynnościach kolejnych komorników

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 27 stycznia 2016 20:12
Minister sprawiedliwości zawiesił w czynnościach kolejnych komorników To już kolejne działania zmierzające do ukrócenia nadużyć komorniczych (fot. ms.gov.pl)

· Minister sprawiedliwości 26 stycznia zawiesił w czynnościach dwóch komorników: ze Zgorzelca oraz Lublina.
· To już kolejne działania zmierzające do ukrócenia nadużyć komorniczych.
· Wcześniej ministerstwo zawiesiło w czynnościach komornika z Wrocławia oraz asesora komorniczego z Bełchatowa.

Przypomnijmy, 22 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zawieszeniu w czynnościach komornika z Wrocławia oraz asesora komorniczego z Bełchatowa. Podstawą zawieszenia tego pierwszego był zarzut dotyczący nieprawidłowości związanych z zajmowaniem nieruchomości i bezzasadnym odebraniem nad nimi nadzoru w miejscowości Majdan. Asesor w trakcie czynności odebrał matce wychowującej dziecko grzejnik, telefon komórkowy, pralkę, łóżko, zmywarkę oraz inne niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego przedmioty, mimo iż ta nie była dłużnikiem.

W sprawie komornika z Wrocławia podstawą zawieszenia go w czynnościach był zarzut wydatkowania środków podlegających dokumentacji na działalność rażąco niezgodną z ich przeznaczeniem.

Już wówczas wiceminister Patryk Jaki mówił o konieczności ukrócenia nadużyć komorniczych: - Chcielibyśmy, aby poszedł jasny sygnał: zero tolerancji dla nadużyć komorniczych. Mamy dość stosowania presji wobec rodzin, osób niebędących dłużnikami i podobnych działań, które w naszej ocenie są niezgodne z prawem – mówił. W takcie konferencji poinformował także o powstaniu zespołu roboczego, którego zadaniem będzie opracowanie kompleksowych zmian w zakresie egzekucji i funkcjonowania instytucji komornika sądowego.

Ministerstwo kontynuuje podjęte działania. 26 stycznia minister sprawiedliwości zawiesił w czynnościach kolejnych dwóch komorników. Tym razem ze Zgorzelca oraz Lublina

W przypadku komornika sądowego ze Zgorzelca, przyczyną postawienia zarzutu było przekroczenie uprawnienia poprzez zajęcie surowców i narzędzi spółki niezbędnych w procesie produkcyjnym. Rzeczy te z mocy prawa nie podlegały zajęciu. Działanie komornika doprowadziło do braku możliwości realizacji zawartego kontraktu i tym samym pokrzywdzona spółka została zmuszona do zapłaty kar umownych.

W przypadku komornika z Lublina, w toku eksmisji dłużnika z lokalu mieszkalnego wbrew przepisom, nie dokonał on opisu usuniętych z lokalu ruchomości niebędących przedmiotem egzekucji, czym działał na szkodę dłużnika i tym samym nie dopełnił swoich obowiązków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Gosc 2016-09-20 23:37:54
    Nareszcie wzięli się za ta lichwe. A w Zgorzelcu kolejna kwalifikuje się do zawieszenia. To tylko kwestia czasu.Wojownicza Xena.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA