REKLAMA

Minister Szałamacha napisał list do przedstawicieli Komisji Europejskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 04 lutego 2016 12:33
Minister Szałamacha napisał list do przedstawicieli Komisji Europejskiej Minister Paweł Szałamacha poinformował, że według wstępnych szacunków GUS wzrost PKB wyniósł 3,6 proc. (fot.: facebook.com/Paweł-Szałamacha)

Ministerstwo finansów wystosowało w czwartek (4 lutego) list do Komisji Europejskiej. W korespondencji minister Paweł Szałamacha precyzuje założenia budżetowe Polski na rok 2016.

Publikujemy całość komunikatu ministerstwa finansów:

W celu zapewnienia efektywnej komunikacji pomiędzy Ministerstwem Finansów a Komisją Europejską 28 stycznia 2016 r. Minister Paweł Szałamacha wysłał list do Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Pana Valdisa Dombrovskisa oraz Komisarza Pierra Moscoviciego, w którym przedstawił najnowsze informacje na temat sytuacji gospodarczej i budżetowej Polski.

Minister Paweł Szałamacha poinformował, że według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wzrost PKB wyniósł 3,6 proc. PKB (w IV kwartale ubiegłego roku według szacunków MF wyniósł 3,8 proc.). W połączeniu z najnowszymi danymi o deficycie budżetu państwa w 2015 roku, który nie przekroczy 47 mld zł i o wynikach samorządów za 11 miesięcy, pozwala to oczekiwać, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych nie przekroczy w 2015 r. 3 proc. PKB.

Minister Paweł Szałamacha podkreślił, że celem Rządu jest wspieranie wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu (ang. inclusive growth) przy jednoczesnym utrzymywaniu deficytu sektora na poziomie poniżej 3% PKB. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej w 2016 r. deficyt sektora wyniesie 2,8 proc. PKB. W kolejnych latach nowe rozwiązania w zakresie polityki społeczno-gospodarczej będą implementowane w taki sposób, aby nie naruszyć stabilności finansów publicznych.

W związku z tym priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje poprawa ściągalności podatków. W tym celu przyjęte zostaną przez Rząd następujące rozwiązania:

- wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (General Anti-Avoidance Rule - GAAR);

- obniżenie limitu na transakcje gotówkowe pomiędzy firmami - z 15 000 EUR na 15 000 PLN;

- reforma administracji podatkowej i celnej - połączenie obu służb umożliwi ich lepszą współpracę; - wprowadzenie narzędzi informatycznych do wykrywania i zwalczania wyłudzeń podatku VAT.

W liście zapowiedziano również, że szczegóły średniookresowego programu działań fiskalnych zostaną przedstawione w kwietniowym Programie konwergencji. Aktualizacja 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA