REKLAMA

Minister Szałamacha prosi prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego o milczenie

 • Autor: GP
 • 05 maja 2016 13:04
Minister Szałamacha prosi prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego o milczenie Prezes Trybunału prof. Andrzej Rzepliński (fot. Katarzyna Czerwińska/Senat Rzeczypospolitej Polskiej/CC BY-SA 3.0 pl)

• Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński przedstawił w czwartek (5 maja) pismo zaadresowane do niego, w którym minister finansów prosi go o milczenie.
• Powodem tego niecodziennego apelu ma być zapowiadany wkrótce raport wiarygodności kredytowej agencji ratingowej "Moody’s" dotyczący Polski.
• Ministerstwo finansów odmówiło komentarza dziennikarzom, którzy starają się ustalić szczegóły sprawy.

 - Dostałem pismo od ministra finansów - samo pismo można przeczytać na stronie TK, mówił Rzepliński - w którym poproszono mnie, żebym nie wypowiadał się do 13 maja. Wtedy agencja ratingowa "Moody’s" opublikuje raport wiarygodności kredytowej Polski, a moje słowa, według ministra, mogą na niego wpłynąć - mówił prof. Rzepliński w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

W liście czytamy:

- Pragnę poinformować Pana profesora, że 13 maja br. agencja ratingowa Moodys ogłosi aktualną ocenę wiarygodności kredytowej RP. Jak Panu zapewne wiadomo w styczniu tego roku inna agencja ratingowa S&P obniżyła ocenę Rzeczpospolitej podając za podstawowy powód sytuację wokół kierowanej przez Pana instytucji. Polska poniosła konkretne koszty tej decyzji, pomimo, że sytuacja gospodarcza i stan finansów publicznych jest dobry. Pozostaniemy zapewne przy swoich zdaniach co do oceny przyczyn i przebiegu tego sporu, niemniej proszę o rozważenie powstrzymania się do 13 maja br. z wystąpieniami, które stanowiłyby podniesienie jego poziomu.

Prezes TK przekonuje, że chciał spotkać się z Pawłem Szałamachą, aby porozmawiać o wystosowanym do niego piśmie, ale dotychczasowe próby spotkały się z milczeniem ze strony resortu finansów. Minister Szałamacha dopiero później ustosunkował się do sprawy w oświadczeniu.

- Kierując się troską o koszty finansowania zadłużenia kraju poprosiłem prof. Rzeplińskiego o rozważenie powstrzymania się przez 9 dni z wystąpieniami, które stanowiłyby podniesienie poziomu sporu wokół Trybunału. Po otrzymaniu pisma prof. Rzepliński poprosił o spotkanie w trybie natychmiastowym w dniu wczorajszym w celu wyjaśnienia znaczenia mojego listu. Ze względu na szereg obowiązków do spotkania nie doszło, MF pracuje nad wieloma projektami, np. finalizuje prace nad pakietem uszczelnienia rynku paliw. Następnie adresat ujawnił list mediom. Ubolewam, że moja prośba nie znalazła zrozumienia u pana prezesa TK - napisał.

Przeczytaj: Politycy komentują sytuację z listem Szałamachy

Rzepliński podkreślał, że jego wystąpienia uspokajają sytuację w sporze wokół Trybunału.

Zapowiedział też, że nie pojawi się na demonstracji organizowanej 7 maja przez Komitet Obrony Demokracji i opozycję.

Pismo opublikowane na stronach Trybunału Konstytucyjnego, źródło: trybunal.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • t 2016-05-21 13:34:59
  Trzeba ZMIENIĆ komunistę rzeplińskiego,który nie ORZEKA zgodnie z KONSTYTUCJĄ , tylko zgodnie z wolą PO-PSL-SLD i PO-Nowoczesnej!!!Jak orzek ustawę z czerwca 2015r.albo jest zgodna z konstytucją albo NIE a nie jakieś dzielenie!!!To tak: jajko jest zepsute,ale nie dokonica ,bo skorupka jest zdrowa (cała )!???Zdrowy ten rzepliński,czy CHORY !!!!???? No i DLACZEGO do GRUDNIA-2015r. nie REAGOWAŁ jak PIS zgłaszał ŁAMANIE KONSTYTUCJI!??? !!! ... POLECAM wszystkim POLAKOM !!!! .. link: .. ZaKODowani - Evtis & Basti
 • Matek 2016-05-05 23:17:34
  Co za SZMATA z tego rzeplińskigo!!! Nawet list z którego JASNO wynika ze jest PROŚBĄ o zachowanie SPOKOJU,wykorzystuje do podgrzewania AWANTURNICZEJ atmosfery !!! Wstydż się !!! PO-PSL-SLD-KOD-PO-Nowoczesna i TK-rzeplińskI jedno ANTYPOLSKIE-ŚCIERWO!!!!
 • Andrzej STAWSKI 2016-05-05 18:03:48
  Aleś ty Kuba głupi jak Maćków kot !
 • Podatnik 2016-05-05 15:54:34
  Do Kuba: Inwestorzy którzy finansują nasz dług publiczny mają swój rozum, bo inaczej byliby Kubą a nie inwestorami. To co się teraz mówi nie zmieni ich opinii. Wyrazili ją na jesieni kiedy WIG zjechał w dół o 25% tylko dlatego że władzę objął twój ukochany Zbawca Narodu. Bo gospodarka ma się, póki co, dobrze.
 • Kuba 2016-05-05 14:03:05
  Skoro szKODnik polskich interesów z niego to niech milczy dla dobra narodu!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA