REKLAMA

Minister Tchórzewski spotkał się z unijnym komisarzem ds. energii i klimatu

  • Autor: PAP/JS
  • 15 stycznia 2016 17:05
Minister Tchórzewski spotkał się z unijnym komisarzem ds. energii i klimatu Rozmawiano m.in. o architekturze rynku energii energetycznej w Unii Europejskiej (fot. Twitter/KE)

• Minister energii spotkał się z unijnym komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Ariasa Canete.
• Rozmawiano m.in. o architekturze rynku energii energetycznej w Unii Europejskiej.
• W trakcie spotkania dyskutowano także na temat budowy gazociągu Nord Stream 2.

Architektura rynku energii energetycznej w Unii Europejskiej, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, kwestie przepustowości rewersu fizycznego na gazociągu Jamalskim i sprawa solidarności energetycznej w kontekście projektu Nord Stream II to główne tematy spotkania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z unijnym komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Ariasa Canete. Spotkanie odbyło się 15 stycznia 2016 r. w Ministerstwie Energii.

Minister Tchórzewski podczas rozmowy na temat handlu energią elektryczną, zwrócił się z prośbą o pomoc we wdrażaniu opinii ACER z 23 września 2015 r., która wzywa kraje Europy Środkowo-Wschodniej do rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem alokacji mocy na połączeniach elektroenergetycznych Austria-Niemcy (rozdział strefy cenowej) i wdrożenie metodologii kalkulacji mocy opartej na rzeczywistych przepływach fizycznych (tzw. flow-based).

- Działania te mają zmniejszyć intensywność zjawiska nieplanowych przepływów energii elektrycznej przez terytorium Polski (tzw. przepływów kołowych) i tym samym uwolnić dostępne moce na połączeniach transgranicznych Polska-Niemcy i Polska- Czechy - podkreślił.

Szef resortu energii zwrócił również uwagę, że Polska jest otwarta na kontynuację rozmów z Państwami Bałtyckimi w sprawie integracji rynków. - W ramach prac przewidzianych w Memorandum BEMIP (Bałtycki Plan Rozwoju Rynku i Infrastruktury), będziemy chcieli przedyskutować różne opcje integracji systemów państw bałtyckich z systemami energetycznymi występującymi w UE, w tym chodzi o synchronizację z Europa Kontynentalną - dodał.

W trakcie spotkania dyskutowano także na temat budowy gazociągu Nord Stream 2. Strony zgodziły się, że projekt nie ma żadnego uzasadnienia biznesowego i jest realizowany jedynie z powodów politycznych. Minister Tchórzewski zaznaczył ponadto, że powstanie gazociągu Nord Stream 2 będzie czytelnym dowodem braku solidarności Państw Członkowskich UE w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego. - Pogłębi to także zależność krajów unijnych od dostaw rosyjskiego gazu i utrudni tworzenie konkurencyjnego rynku w UE - zaznaczył.

fot. twitter.com

Minister Krzysztof Tchrzórzewski nawiązał też do kwestii związanych z funkcjonowaniem wewnętrznego rynku gazu. - Z naszego punktu widzenia ważne jest sprawne funkcjonowanie rewersu fizycznego w punkcie Mallnow na gazociągu Jamalskim. Zapewnienie ciągłej przepustowości w tym punkcie, jest niezbędna w sytuacji zakłóceń w dostawach gazu z kierunku wschodniego - powiedział.

Minister Energii poinformował ponadto, że Polska oczekuje od Komisji jak najszybszego opublikowania projektu zimowego pakietu legislacyjnego dla sektora gazu (gas winter package).

- Liczymy na sprawne przeprowadzenie procesu prac nad na nowelizacją aktów prawa wtórnego UE w tym zakresie - podkreślił. Szczególne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw ma Rozporządzenie dot. bezpieczeństwa dostaw gazu nr 994/2010 (Rozporządzenia SoS) oraz Decyzja w sprawie umów międzyrządowych nr 994/2012 (Decyzja IGA). W toku konsultacji i prac nad nowelizacją Rozporządzenia SoS i Decyzji IGA Polska zaproponowała szereg rozwiązań zmierzających do poprawy poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do UE.

W spotkaniu wzięli także udział: Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej oraz wiceministrowie w Ministerstwie Energii: Grzegorz Tobiszowski, Wojciech Kowalczyk, Andrzej Piotrowski i Michał Kurtyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA