REKLAMA

Minister Waszczykowski reprezentował Polskę na szczycie OBWE

  • Autor: GP
  • 04 grudnia 2015 10:55
Minister Waszczykowski reprezentował Polskę na szczycie OBWE W Belgradzie odbyło się spotkanie ministrów państw członkowskich OBWE, polskie stanowisko przedstawił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (fot. twitter.com)

Polska delegacja pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego brała udział w XXII Sesji Rady Ministerialnej OBWE. 3 i 4 grudnia omawiano w Belgradzie problem wschodniej Ukrainy, kwestie migracji, a także inne wyzwania na arenie międzynarodowej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że w trakcie Rady Ministerialnej szefowie dyplomacji państw członkowskich OBWE, jest ich 57, procedowali decyzje i deklaracje dotyczące wszystkich wymiarów działalności Organizacji.

OBWE koordynuje zakres polityczno-militarny, ekonomiczny, a także praw człowieka swoich członków. Jedną z najważniejszych kwestii była dyskusja na temat konfliktu na Ukrainie, w tym dalsze zaangażowanie OBWE w rozwiązanie tego trudnego sporu.

Polskie stanowisko w Belgradzie

Polacy podkreślali konieczności rozwiązania kryzysu we wschodniej Ukrainie. Polskie stanowisko jest niezmienne i żąda pełnego poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wschodniego sąsiada

Szef polskiej delegacji przypominał o obowiązku przestrzegania fundamentalnych zasad i norm OBWE jako warunku odbudowy zaufania i współpracy na naszym kontynencie. Ten apel był skierowany do Rosji.

Rola Rady ministerialnej w działaniach OBWE

Rada Ministerialna jest głównym organem decyzyjnym i zarządzającym OBWE. Jej coroczne posiedzenia z udziałem ministrów spraw zagranicznych i ponad 70 delegacji państw-uczestników, państw partnerskich i organizacji międzynarodowych są okazją do przeglądu i oceny działalności OBWE w roku poprzednim oraz prezentacji stanowisk krajowych w kwestiach bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA