REKLAMA

Minister Waszczykowski spotkał się z premierem Netanjahu

  • Autor: PAP/JS
  • 15 czerwca 2016 11:08
Minister Waszczykowski spotkał się z premierem Netanjahu Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu (fot. twitter/MSZ)

• Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
• To pierwszy punkt wizyty szefa polskiej dyplomacji w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

Waszczykowski na początku spotkania złożył kondolencje w związku z ubiegłotygodniowym palestyńskim zamachem w Tel Awiwie, w którym zginęły cztery osoby. Podkreślił, że rozmowa będzie dotyczyć m.in. pokojowego procesu na Bliskim Wschodzie. Szef MSZ mówił też o stosunkach polsko-izraelskich, m.in. o kontaktach gospodarczych.

W środę (15 czerwca) Waszczykowski odwiedzi też Instytut Yad Vashem, a następnie uda się na wzgórze cmentarne na Górze Syjon; na znajdującym się tam cmentarzu pochowani są żołnierze II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Minister złoży wieniec przy pomniku żołnierzy gen. Andersa, a także na grobach konsulów RP. Złoży też kamyk na grobie Oskara Schindlera i porozmawia z siostrami elżbietankami ze Starego i Nowego Domu Polskiego. Później minister spotka się z dyrektorem generalnym w MSZ Izraela Dore Goldem.

Zobacz też: MF dobrze przygotowane na wynik referendum w Wlk. Brytanii

Po południu szef polskiego MSZ udaje się do Ramallach, gdzie przeprowadzi rozmowy z palestyńskim ministrem spraw zagranicznych Rijadem al-Malkim oraz premierem Ramim Hamdallahem.

Proces pokojowy izraelsko-palestyński, wznowiony w lipcu 2013 roku, a w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 roku. Negocjacje nie doprowadziły do żadnego porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa; większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA