REKLAMA

Minister Waszczykowski z wizytą w Grecji i na Cyprze

  • Autor: PAP/JS
  • 02 listopada 2016 18:47
Minister Waszczykowski z wizytą w Grecji i na Cyprze Szef MSZ Witold Waszczykowski w czwartek (3 listopada) udaje się z wizytą do Grecji i na Cypr (fot.:youtube.com)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski w czwartek (3 listopada) udaje się z wizytą do Grecji i na Cypr.
• Będzie to pierwsza wizyta szefa MSZ w Atenach od czasu objęcia władzy przez Syrizę - mówi rzecznik MSZ Joanna Wajda.
• Tematami rozmów w Atenach i Nikozji będzie m.in. kryzys migracyjny.

W czwartek w Atenach minister Waszczykowski spotka się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem oraz będzie rozmawiać z szefem greckiego MSZ Nikosem Kotziasem.

"Będzie to pierwsza oficjalna wizyta szefa polskiej dyplomacji w Grecji po dojściu do władzy Syrizy Aleksisa Ciprasa, która rządzi od stycznia 2015 r." - powiedziała PAP Wajda.

Według niej celem wizyty ministra Waszczykowskiego jest przede wszystkim ożywienie dialogu politycznego oraz pogłębienie polsko-greckiej współpracy gospodarczej.

"W czasie wizyty w Atenach rozmowy będą dotyczyć również wyzwań, które musi podjąć w najbliższej przyszłości zjednoczona Europa, by nie stracić zaufania obywateli" - zaznaczyła Wajda.

Szefowie dyplomacji mają przedstawić swoje stanowiska w sprawie kryzysu migracyjnego, Brexitu oraz bezpieczeństwa w rejonie Morza Śródziemnego i całej Europie. "Podczas tych spotkań omawiana będzie m.in. współpraca obu krajów w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Egejskim" - poinformowała rzecznik prasowa MSZ. Misja NATO na Morzu Egejskim od marca monitoruje napływ uchodźców i wspiera walkę z przemytem ludzi.

Minister Waszczykowski spotka się też w Atenach z Polonią.

Z kolei w piątek minister odbędzie spotkania w Nikozji z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadesem, przewodniczącym parlamentu Demetrisem Sylluriusem i ministrem spraw zagranicznych Joannisem Kasulidesem.

"Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Cypru przedyskutują stan stosunków dwustronnych, omówią możliwości rozwoju współpracy zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forum UE" - podkreśla Wajda. Według niej omówione zostaną także aktualne wyzwania w takich obszarach jak terroryzm międzynarodowy, kryzys migracyjny i wojny hybrydowe.

Następnie minister złoży wizytę w siedzibie sił pokojowych ONZ na Cyprze, gdzie spotka się ze specjalnym przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ i szefową misji sił pokojowych ONZ na Cyprze (UNFICYP).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA