REKLAMA

Minister Ziobro na celowniku opozycji. Nowoczesna chce dymisji, PO wyjaśnień

 • Autor: PAP/GP
 • 06 kwietnia 2016 13:03
Minister Ziobro na celowniku opozycji. Nowoczesna chce dymisji, PO wyjaśnień Politycy opozycji domagają się wyjaśnień, a nawet dymisji Zbigniewa Ziobry. (fot.:twitter.com/ms_gov_pl)

• Politycy części opozycji są oburzeni środowym listem szefa MS Zbigniewa Ziobry do TK.
• PO chce, by Ziobro złożył wyjaśnienia w tej sprawie na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości.
• Liderzy Nowoczesnej zasugerowali w środę dymisję ministra sprawiedliwości.

W środę rano Trybunał Konstytucyjny rozpoczął badanie przepisów Kodeksu wyborczego odnoszących się do uprawnień komisarzy wyborczych. Przewodniczący składu orzekającego i jednocześnie prezes TK Andrzej Rzepliński na początku rozprawy poinformował, że kilka minut przed jej rozpoczęciem wpłynęło pismo Prokuratora Generalnego.

- Generalnie stanowi to pismo instrukcję obsługi spraw przez Trybunał Konstytucyjny i niepodporządkowanie się postanowieniom tej instrukcji grozi konsekwencjami prawnymi dla sędziów TK - powiedział Rzepliński.

Do sprawy odnieśli się m.in. posłowie PO.

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni treścią tego listu, a tak naprawdę instrukcji - mówił poseł Krzysztof Brejza. - Instrukcji, w której Prokurator Generalny, który jest politykiem, wysuwa argument siły (...) - sankcje karne. To już jest groźba kierowana nie tylko wobec prezesa Trybunału Konstytucyjnego, ale wobec wszystkich sędziów sądu konstytucyjnego demokratycznego państwa prawa, jakim jest Polska - dodał.

W ocenie posła PO, list ministra Ziobry do TK jest bardzo niebezpiecznym sygnałem dla wszystkich polskich sądów.

- Lada moment okaże się, że Prokurator Generalny tej "pisokratury" zacznie kierować instrukcje do sądów rejonowych, sądów okręgowych - mówił Brejza.

Poinformował, że klub PO jeszcze w środę złoży wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o pilne zwołanie komisji sprawiedliwości i praw człowieka, w którym miałby wziąć udział minister sprawiedliwości, prokurator generalny.

- Zażądamy od niego wyjaśnień w tej bulwersującej sprawie - zapowiedział Brejza.

Inny poseł PO Mariusz Witczak stwierdził, że zachowanie politycznego prokuratora Zbigniewa Ziobry traktujemy jako zastraszanie sędziów TK.

- To jest niewątpliwy skandal i zjawisko kompletnie niedopuszczalne w demokratycznym, cywilizowanym państwie prawa - mówił Witczak. - To jest rzecz nieznana w praktykach państw, które respektują konstytucję i trójpodział władz - dodał.

Szef komisji sprawiedliwości i praw człowieka poseł Stanisław Piotrowicz (PiS) powiedział, że grupa posłów ma prawo domagać się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia.

- Posiedzenie komisji odbędzie się. Na decyzję o jego zwołaniu jest miesiąc. Na pewno znajdziemy stosowną chwilę, żeby posiedzenie w przedmiocie, o który wnioskuje PO, odbyło się - dodał.

Oburzeni listem Ziobry są też politycy Nowoczesnej.

- Dzisiejszy list Zbigniewa Ziobry pokazuje, że przejawia on zapędy autorytarne. I mam pytanie: kto rządzi w Polsce - minister Ziobro czy Jarosław Kaczyński, czy pies macha ogonem, czy ogon macha psem? - pytał lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Zwrócił uwagę, że kilka dni temu, po spotkaniu z liderami partyjnymi Kaczyński deklarował wolę dialogu w sprawie konfliktu wokół TK.

- Zwykle jest tak, że jak armie ze sobą walczą, to na rozmowy pokojowe idzie się z dobrymi intencjami, a jeżeli kilka dni później jeden z generałów uderza, i to w TK, i grozi sędziom Trybunału, to można to odebrać jako wypowiedzenie wojny - ocenił Petru.

- Albo jest to w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim, to wtedy oczekiwałbym również jednoznacznej deklaracji od Jarosława Kaczyńskiego, lub to jest niezgodne z tym, co myśli Jarosław Kaczyński, to wtedy powinna mieć miejsce natychmiastowa dymisja Zbigniewa Ziobry - zaznaczył lider Nowoczesnej.

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak przypomniała, że państwo prawa opiera się m.in. na trójpodziale władzy - ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

- Oznacza to, że władza sądownicza nie może wydawać decyzji administracyjnych czy też uchwalać ustaw, a władza wykonawcza nie może ingerować w wydawane przez sądy wyroki. To sądy wydają wyroki, i jeżeli ktoś nie zgadza się z treścią wyroku, przysługuje mu prawo odwołania - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

Jak dodała, prokurator nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, by kontrolować, sprawdzać prawidłowość czynności procesowych podejmowanych przez sędziego czy prezesa TK.

- W przeciwnym razie dochodzi do naruszania kompetencji poszczególnych władz, a co za tym idzie - naruszania, w przypadku władzy sądowniczej, jednej z podstawowych zasad naszego systemu prawnego - przewidywalności prawa i orzeczeń - zaznaczyła Dolniak.

Do listu Ziobry odniósł się też podczas briefingu w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który ocenił, że to dwa kroki do tyłu, jeśli chodzi o kwestię rozwiązania sporu wokół TK.

- Po wyjeździe przedstawicieli Unii Europejskiej, opada (ze strony PiS) chęć do dialogu, a jest zaostrzanie stanowiska - podkreślił.

Zdaniem prezesa PSL, list Ziobry, to ustawianie do kąta Trybunału Konstytucyjnego.

- Wszyscy goście (unijni) i większość partii opozycyjnych apeluje o publikację wyroku Trybunału, a mamy kolejną falę ataku na TK. To nie doprowadzi do wyjścia z sytuacji - przekonywał.

- PSL jest zwolennikiem dialogu, ale dialog musi być oparty na poszanowaniu praw każdej ze stron, a nie na tym, że wciągamy się w jakąś grę, teatr - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, jeśli nie dojdzie do rozwiązania sporu wokół TK, to źle się to skończy dla Polski i Polaków.

- Apeluję (do PiS), aby wytrwali przynajmniej dłużej niż tydzień w postanowieniu nawiązania dialogu w Polsce. Jeżeli PiS ma dobre intencje, to nie będzie postępował w tak radykalny sposób, jak dzisiaj (pokazuje) wysłany list - dodał prezes PSL.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza pytany, jak ocenia środowe posiedzenie TK i list Ziobry, powiedział:

- Z jednej strony Trybunał Konstytucyjny zbiera się i orzeka niezgodnie z działającą ustawą, uchwaloną przez większość rządową, ale z drugiej strony rząd nie ma możliwości zabraniania Trybunałowi zbierania się i orzekania, czy te zebrania są legalne, czy nie, nie ma możliwości odmawiania publikacji orzeczeń TK - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • twBolek 2016-05-21 14:01:22
  Polecam!!! link:...ZaKODowani - Evtis & Basti
 • spragniony123 2016-04-07 08:15:19
  Do Ziobro sfiksował fakty!: Bydłem owszem ,społeczeństwo polskie było za PO za której to bydło było okradane z majątku a właściciele Polski wrzucili do koryta ochłapy które nie zawsze starczały do następnego koryta Było i tak że nawet pół roku koryto było puste bo właściciele musieli się nachapać
 • Adam 2016-04-07 01:57:56
  Do Prawnik:Do Pażdziernika 2015r. rządził parlament ,rząd i KOMORUSKI!!! Teraz rządzi PZPR-rowiec rzepliński POLSKĄ!!! Wiernie służy ty dzięki którym jest PREZESEM i z nimi uzgadnia co ma robić!!!W kolejce czeka mnóstwo spraw o łamanie PRAW przez złodziejki rząd PO-PSL-SLD gdzie zwykły obywatel musiał uważać co mówi i co robi,!!!A te prawa gwarantuje każdemu polakowi KONSTYTUCJA i gdzie miał to komunista rzepliński!!!? Z drugiej strony robi to co mu KAŻĄ!!!
 • Ziobro sfiksował fakty! 2016-04-06 14:15:37
  Do Prawnik: Oni srają na "Ciebie' i całe społeczeństwo Polskie, tym bardziej na władzę sądowniczą, trójpodział władzy konstytucyjnie gwarantowany, podskocz to zniesławią "Cię" od najgorszego śmiecia jak "KOD". Daleko w zadku mają porządek prawny,tym bardziej głos Polaków którzy są dla PiS bydłem robocze bez żadnych praw(w ostaniom czasie nawet bydłem hodowlanym 500+),itd.
 • mp1248 2016-04-06 13:52:53
  Trudne zadanie p. min.Ziobry. Ktoś musi tę stajnię oczyścić. Brudna robota ale trzeba ją wykonać.Płacz nad kupą gnoju jej nie zlikwiduje. "-...kamieni kupę..." też trzeba uładzić.Daj Panie Boże zdrowie i siły p.ministrowi
 • Prawnik 2016-04-06 13:52:35
  Ziobro ma rację ze nie może być tak aby trybunał czy sąd nie orzekal według ustawy.Za łamanie prawa powinien byc areszt .Potrzymać Rzeplińskiego o chlebie i wodzie i okaże się czy będzie dalej arogancko olewał władzę ustawodawczą i wykonawcząREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA