REKLAMA

Ministerstwo cyfryzacji chce cyfryzować pracę notariuszy

  • Autor: PAP/GP
  • 08 marca 2016 20:08
Ministerstwo cyfryzacji chce cyfryzować pracę notariuszy (fot.:pixabay.com)

Ministerstwo Cyfryzacji i Krajowa Rada Notarialna podpisali we wtorek w Warszawie porozumienie w sprawie cyfryzacji czynności notarialnych. Resort w ramach porozumienia zapewni wsparcie techniczne związane z tworzeniem systemów informatycznych.

Zgodnie podpisanym porozumieniem Ministerstwo Cyfryzacji i Krajowa Rada Notarialna zamierzają podjąć wspólne działania w sprawie wdrożenia m.in. następujących projektów: ogólnopolskiego elektronicznego repozytorium aktów notarialnych wraz możliwością drogą elektroniczną dokonywania w nim wpisów, odpisów i wyciągów dokumentów, ogólnopolskiego rejestru umów majątkowych małżeńskich, ogólnopolskiego rejestru testamentów, w którym byłyby wszystkie testamenty notarialne, w tym sporządzone przed konsulami poza granicami Polski.

- Mam nadzieję, że dzięki kompetencjom Ministerstwa Cyfryzacji informacje, które są potrzebne, a zawarte są w aktach notarialnych, będą dostępne szybciej dla szerokiego gremium użytkowników, również tych profesjonalnych - podkreśliła Streżyńska.

Dodała, że resort cyfryzacji w ramach porozumienia zapewni wsparcie techniczne związane z tworzeniem i działaniem systemów informatycznych.

- Część z tych systemów już jest realizowana albo będzie oddawana do użytku. W tym roku będą kończone prace nad połączeniem ksiąg wieczystych z notariatem tak, żeby można było online wypełnić wnioski i aby natychmiast doszło do rejestracji czynności notarialnej - wskazała Streżyńska.

Prezes Krajowej Rady Notarialnej(KRN) Mariusz Białecki powiedział, że porozumienie o współpracy to bardzo ważny dzień dla środowiska notariuszy w Polsce.

- Jesteśmy na drodze rewolucji informatycznej w notariacie i mam nadzieję, że przy pomocy pani minister i kierowanego przez nią resortu uda nam się stworzyć w Polsce bardzo nowoczesny cyfrowy notariat - powiedział Białecki.

Poinformował, że porozumienie o współpracy zawarte zostało na rok i w ciągu tego okresu mają być wypracowane projekty zmian legislacyjnych, które następnie zostaną skierowane do Sejmu. Białecki zaznaczył, że KRN będzie także konsultowała się ze swoimi klientami na temat obszarów, które miałyby podlegać cyfryzacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • umowa 2016-03-09 08:16:09
    Wreszcie nadszedł czas , aby tę elitę możnowładców monitorować , strasznych rzeczy dopuszczają się , zawierają akty notarialne , niezgodne z prawem , zawierają i podpisują umowy kupna - sprzedaży dużych bloków i domów razem z lokatorami - sprzedają uczciwych najemców na rzecz hrabiów - czyścicieli kamienic , albo podpisują umowy darowizny na wnuczków i innych ludzi przez osoby nieświadome na umyśle - chore psychicznie , jak choroba Alzheimera , ich morale i sumienie tylko dla bogaczy. Ograniczyć ich prowizje od dokonywanych przeniesień prawa własności , przecież to następna elita do uporządkowania w kraju , czas przeprowadzać porządki notarialne i pozostawić w tej korporacji tylko praworządnych i kompetentnych notariuszy. Biedny , słaby i chory w tej dziedzinie jest śmieciem dla nich , a nie człowiekiem , liczy się tylko kasa od zamożnych , a człowiek słaby to margines społeczny.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA