REKLAMA

Ministerstwo gospodarki wodnej o żegludze na Odrze

  • Autor: GP
  • 04 marca 2016 11:06
Ministerstwo gospodarki wodnej o żegludze na Odrze (fot.:mgm.gov.pl)

• 4 marca Wrocław gościł ministra gospodarki wodnej Marka Gróbarczyka, który wraz z wojewodą dolnośląskim Pawłem Hreniakiem przedstawił stan przywracania żeglugi na Odrze.
• Ministerstwo liczy, że do końca roku Polska ratyfikuje ONZ-owską Konwencji AGN, która umożliwi pozyskanie nowych środków finansowych na rozwój żeglugi śródlądowej w kraju.

We Wrocławiu, z inicjatywy wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka, odbyła się konferencja poświęcona żegludze. W spotkaniu, które miało miejsce w stolicy Dolnego Śląska 4 marca  uczestniczyli Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz europoseł Ryszard Legutko.

Tematem konferencji było "Przywrócenie Żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej." W czasie rozmowy z przedstawicielami mediów przedstawiono stan przygotowań w jakich obecnie znajduje się przywrócenie tej ważnej dziedziny transportu w regionie Odry, drugiej pod względem wielkości polskiej rzeki.

Szef resortu MGMiŻŚ podkreślał, iż tego typu inicjatywy wojewody dolnośląskiego czynią Wrocław stolicą polskiej żeglugi śródlądowej.

Przywrócenie żeglowności Odry na całym odcinku i wpisanie jej w europejski korytarz transportowy Dunaj-Odra-Łaba to jeden z priorytetów nowo powstałego resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Przeczytaj: Rozwiązanie problemu imigracji autorstwa ministra Błaszczaka

MGMiŻŚ uruchomiło procedurę ratyfikacji ONZ-owskiej konwencji AGN, która wprowadzi polskie rzeki do strategicznej sieci europejskich wodnych dróg transportowych. Konwencja AGN to jednocześnie zobowiązanie do zapewnienia drogom wodnym co najmniej IV klasy żeglowności.

- Ratyfikacja powinna nastąpić jeszcze w tym roku - podkreślali przedstawiciele nowego resortu.

Sama ratyfikacja będzie też miała wymiar finansowy. Otworzy dostęp do funduszy unijnych dedykowanych rozwojowi europejskich korytarzy transportowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA