REKLAMA

Ministerstwo Kultury odznaczyło trójmiejskiego artystę. To już kolejny wręczony order

  • Autor: GP
  • 26 lipca 2016 14:44
Ministerstwo Kultury odznaczyło trójmiejskiego artystę. To już kolejny wręczony order Medal Gloria Artis przyznawany przez polskie Ministerstwo Kultury. (fot.: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

● Ministerstwo Kultury odznaczyło pomorskiego rzemieślnika.
● Lucjan Myrta został uhonorowany orderem Gloria Artis za pracę artystyczną w bursztynie.
● Galerię jego prac można oglądać w Gdańsku.

W poniedziałek (25 lipca) wiceminister w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenie ministerstwa Gloria Artis. Odznaczenie otrzymał bursztynnik Lucjan Myrta, który pracuje w Trójmieście.

- Największym dziełem artysty jest "Bursztynowy Skarbiec" - precyzuje w informacji na swojej stronie resort kultury. - Ważąca 825 kg szkatuła zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa. Powstawała 12 lat.

- To obiekt przewyższający skalą wszystkie znane dotąd wyroby sztuki dekoracyjnej, które wykonano z bursztynu - mówił Sellin w czasie uroczystości, gdy z jego rąk twórca odebrał medal.

Artysta jest posiadaczem największego na świecie zbioru dużych brył bursztynowych, w tym drugiej co do wielkości bryły o wadze 5950 gramów. Przed dwoma tygodniami w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku otwarto wystawę prac artysty. Wystawa zawiera wspomnianą szkatułę "Bursztynowy Skarbiec".

Artysta skończył 70 lat, co było okazją do jego uhonorowania.

Jest to kolejny order Gloria Artis przyznany w ostatnim czasie. Piotr Gliński wręczył w Warszawie odznaczenie szefowej oddziału FBI w Polsce.

Gloria Artis to odznaczenie Ministerstwa Kultury nadawany osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Jest umocowany w ustawie z dnia 17 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o zmianie ustawy o systemie oświaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA