REKLAMA

Ministerstwo Kultury powołało Ośrodek Badań nad Totalitaryzmem

 • Autor: PAP/AS
 • 13 lutego 2016 09:02
Ministerstwo Kultury powołało Ośrodek Badań nad Totalitaryzmem "Badania na temat okupacji niemieckiej w Polsce praktycznie zamarły" (fot. Lukas Plewnia/Wikipedia/CC BY-SA 2.0)

Ministerstwo Kultury powołało Ośrodek Badań nad Totalitaryzmem im. Witolda Pileckiego. Nowo powstała instytucja ma ożywić badania nad ludobójstwem niemieckim i sowieckim w Polsce oraz zająć się upowszechnianiem wiedzy o nim na świecie – pisze "Gazeta Polska codziennie".

"Na temat eksterminacji polskiej inteligencji powstała zaledwie jedna książka. Na temat ludobójstwa na Woli, podobnie - napisano dosłownie jedną pozycję. Badania na temat okupacji niemieckiej w Polsce praktycznie zamarły" - mówiła na konferencji inaugurującej działalność Ośrodka wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Wyjaśniła, że idea powołania do życia ośrodka, którego patronem jest Rotmistrz Pilecki, ma na celu "przełamanie bariery informacyjnej i unaocznienie Europie Zachodniej, na podstawie rzeczywistych dokumentów, skali ludobójstwa, którego dokonano w okupowanej Polsce".

Zaznania oraz relacje polskich świadków ofiar zbrodni niemieckich i sowieckich będą systematycznie udostępniane na specjalnym portalu internetowym i tłumaczone na język angielski. Pierwsza partia tych zeznań może być dostępna już pod koniec roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • ducze 2016-08-14 18:56:52
  Można przeczytać wyrok Trybunału Konstytucyjnego Kp 7/09 z 20 kwietnia 2011 roku. Tam to dopiero jest totalitaryzm.
 • rush 2016-02-13 20:43:28
  a po co w Polsce emerytom każą żyć za 800 zł to też skazuje ich na śmierć głodową czyli ludobójstwo bliskie jest naszej władzy od 2000 roku bo te 11 lat wolności jeszcze dało się przeżyć
 • Gndawe 2016-02-13 11:49:03
  To Proponuję Zbadanie Zbrodni NIEMIECKICH w Byłej Jugosławii, Gwałty, zabójstwa, i kradzieże.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA