REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa: ustawa o ziemi jest zgodna z Konstytucją

  • Autor: PAP/GP
  • 24 sierpnia 2016 09:31
Ministerstwo Rolnictwa: ustawa o ziemi jest zgodna z Konstytucją MRiRW wskazuje, że sam Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu stwierdził, że nowe zasady obrotu ziemią rolną istotnie mogą sprzyjać realizacji założonych celów, przede wszystkim - zapobiegać spekulacjom w obrocie nieruchomościami rolnymi. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• Przepisy dotyczące obrotu ziemią są zgodne z Konstytucją i nie naruszają istoty prawa własności - ocenia resort rolnictwa, odnosząc się do zastrzeżeń Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) do ustawy o ustroju rolnym.
• Według ministerstwa ustawa ma przeciwdziałać spekulacji ziemią.

W piśmie skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego (TK) 12 sierpnia RPO zwrócił się o zbadanie zaskarżonych przepisów ustawy z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony własności, ochrony dziedziczenia oraz wolności wyboru miejsca zamieszkania i pobytu. Jak wskazuje rzecznik, choć cele przyjęcia ustawy rolnej (w tym m.in. zapobieganie spekulacjom nieruchomościami rolnymi) są uzasadnione, to jednak przyjęte w ustawie rozwiązania są zbyt daleko idące.

Rzecznik w piśmie do TK zwrócił uwagę przede wszystkim na niekonstytucyjność przepisów dotyczących: ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych; obowiązku osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego; konieczności osiedlenia się jako warunku na uzyskanie zezwolenia na nabycie ziemi, określenie przesłanek pierwokupu i wykupu nieruchomości przez państwo w niektórych przypadkach związanych ze zmianą właściciela. W jego opinii regulacje te stanowią nieproporcjonalne ograniczenia prawa własności majątkowej i gospodarczej, zagwarantowanych w Konstytucji.

- Ustawa przed jej przyjęciem przez Radę Ministrów, a później przez Sejm była szczegółowo analizowana pod względem zgodności z Konstytucją RP - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa, odnosząc się do zastrzeżeń RPO. - Wbrew niektórym pojawiającym się opiniom, projekt ustawy nie narusza istoty prawa własności. Gwarantowana przez Konstytucję RP ochrona własności nie ma bowiem charakteru absolutnego i może być ograniczana - wyjaśnia ministerstwo. Dodaje, że ograniczenia te mogą być wprowadzane w drodze ustawy i muszą służyć ochronie bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, bądź ochronie środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób.

Oceń ministra rolnictwa

Zdaniem autorów ustawy, "wartością konstytucyjną, którą realizuje projekt ustawy, jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego państwa", a przepisy mają zapobiegać nadmiernej koncentracji ziemi i sprzyjać powiększaniu gospodarstw rodzinnych - argumentuje MRiRW. Według resortu, ziemia powinna znajdować się we władaniu osób mających odpowiednie kwalifikacje.

Resort zaznacza, iż przedstawione stanowisko znalazło aprobatę Rady Legislacyjnej, która na etapie projektu wskazała, że proponowane rozwiązania nie naruszają istoty prawa własności.

MRiRW wskazuje, że sam RPO w swoim wystąpieniu stwierdził, że nowe zasady obrotu ziemią rolną istotnie mogą sprzyjać realizacji założonych celów, przede wszystkim - zapobiegać spekulacjom w obrocie nieruchomościami rolnymi. Jednakże wskazał, że nałożone ograniczenia są nieproporcjonalne i wykraczającą poza granice wyznaczone przez konstytucyjne gwarancje ochrony własności. Resort nie zgadza się z takim stwierdzeniem, bo przyjęte rozwiązania w założeniu mają skutecznie przeciwdziałać spekulacjom w handlu ziemią rolną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawica 2016-08-25 11:20:53
    Do Marek: Przecież możesz powyższą nieruchomość podzielić, może powstał problem gdyż był to grunt rolny niewyłączony z produkcji rolnej? obawiam się zaczynają Wam brać do tyłków PSLowskie ścierwa i złodzieje, Wasze miejsce w Zakładach Karnych bez prawa do warunkowego zwolnienia!!!
  • Marek 2016-08-25 10:46:37
    Posiadam nieruchomość zabudowaną na działce 74 ar i nie mogę jej zbyć to jest konstytucyjne. Grono nie douczonych urzędników jest w tym ministerstwie skoro uwazaja zablokowanie obrotu własna nieruchomością zabudowaną.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA