REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości krytykuje ruch KRS ws. asesorów

 • Autor: PAP/PSZ
 • 31 października 2017 09:57
Ministerstwo Sprawiedliwości krytykuje ruch KRS ws. asesorów Zbigniew Ziobro podkreśla konieczność zmian w KRS. (fot. ms.gov.pl)

To niewinne ofiary wojny, którą Krajowa Rada Sądownictwa wytoczyła ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze - tak decyzję KRS w sprawie niepowoływania asesorów sądowych skomentował rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak.

Wieczorem 30 października rzecznik KRS Waldemar Żurek poinformował, że Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. Jak dodał wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono sprzeciw a było to spowodowane niespełnianiem kryteriów ustawowych. Chodzi o absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którzy pod koniec września br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości.

Kanthak, powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24, że resort sprawiedliwości przyjął decyzję KRS "z zaskoczeniem, ale przede wszystkim z zasmuceniem". Jak zauważył, funkcja asesora, to "rozwiązanie szeroko stosowane w Europie". "Można powiedzieć, że to sędzia na próbę" - zaznaczył.

Odnosząc się do komentarzy, iż asesorzy to wyszkolona "armia ministra Zbiory", Kanthak powiedział, że takie opinie "należy włożyć między bajki", ponieważ - jak mówił - "kiedy ci ludzie zaczynali naukę, nie mogli wiedzieć, że ministrem sprawiedliwości zostanie Zbigniew Ziobro". "Ci ludzie są niewinnymi ofiarami wojny, którą rzecznik Żurek i większość KRS wytoczyła ministrowi (Ziobrze-PAP)" - ocenił Kanthak.

"Ci ludzie, którzy mieli zostać asesorami, zdali egzamin w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury; egzamin obiektywny, bezstronny, na który nikt nie miał wpływu, tylko ich wiedza - oni nikomu nic nie zawdzięczają, tylko sobie" - zapewnił. Jak dodał, ci ludzie zdecydowali się na na służbę państwu a teraz są ofiarami politycznej wojny i "totalnej opozycji ze strony Krajowej Rady Sądownictwa.

Na pytanie, co dalej z reformą wymiaru sprawiedliwości, Kanthak powiedział: "Ta sytuacja pokazała, jak ważne jest udemokratyzowanie wyboru członków KRS, (...) żeby sprawować bezpośredni nadzór nad działaniem tej jednostki".

Minister sprawiedliwości ocenił 30 października, że odmowa powołania asesorów sądowych świadczy o tym, że KRS wymaga zmiany. Wyraził nadzieję, że reformę umożliwią trwające rozmowy na temat prezydenckiego projektu ustawy o KRS. Zdaniem Ziobry, decyzja KRS zablokowała "wkroczenie do polskich sądów młodości i profesjonalizmu". W jego ocenie, Radzie "chodzi o to, by toczyć walkę z realną reformą wymiaru sprawiedliwości".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • :-) 2017-10-31 15:52:35
  Do Klara: Nie ma partii bardziej podobnej w strukturze i antydemokratycznych działaniach do PZPR niż pisuar. Co do układów w sadownictwie, należy je zlikwidować ale nie przez podporządkowanie całego wymiaru sprawiedliwości jednej partii. W ten sposób zanika niezależność sądownictwa, która jest jednym z filarów demokracji a powstaje układ analogiczny do tego który miał miejsce za komuny, kiedy sędziowie i prokuratorzy byli w razie potrzeby wykonawcami politycznego zamówienia.
 • Klara 2017-10-31 14:38:23
  Do :-): Komuny nie ma,zniknela dokladnie przed 2 laty. I nie tesknij Pan ! KRS dzisiejszy jest zalezny od ukladow i prosze nie udawac glupa.Trzeba przeciac wrzoda,czy sie to Panu podoba czy nie! Zreszta prosze sie nie rzucac,bolec bardziej nie bedzie ;) A Zurek...to,co ja bede pisac...zreszta jest Pan w mniejszosci i bedzie Pan tepiony,bo to czego pan broni bylo MAFIA
 • :-) 2017-10-31 11:45:57
  Do Klara: KRS nie powinien być zależny od ministerstwa a juz z pewnością od prokuratora generalnego. To co robi PIS to wprowadzanie dyktatury jak za komuny.
 • Klara 2017-10-31 11:37:36
  Nie ma zadnej "wojny" a juz na pewno nie prowadzi jej MSiPG Ziobro! To tylko "kasta" ostatnimi ruchami probuje dokonywac sabotazy,ktore sa niepojetne i niezrozumiale.Powinni wykonywac polecenia MS !!! A jak sie nie podoba WON...no,ale PAD zablokowal slowo "WON"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA