REKLAMA

Ministerstwo szykuje zmiany w organizacji urzędów pracy. Będą zwolnienia?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)/AT
  • 27 marca 2017 11:35
Ministerstwo szykuje zmiany w organizacji urzędów pracy. Będą zwolnienia? W resorcie pracy trwają prace analityczne dotyczące ewentualnego wprowadzenia zmian w zakresie organizacji urzędów pracy, w tym zmian dotyczących ich umiejscowienia w strukturze administracji publicznej - przyznaje Stanisław Szwed (fot.MRPiPS)

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w zakresie organizacji urzędów pracy.

• Kilkanaście lat funkcjonowania urzędów pracy w podległości rządowo-samorządowej ujawniło zalety, ale też słabości takiego modelu - uważa resort pracy.

• Dlatego też w MRPiPS trwają analizy przed planowaną zmianą w zakresie organizacji urzędów pracy.

• Związek Powiatów Polskich jest przeciwko wyłączeniu urzędów pracy z administracji samorządowej.

• Na konsultacje zmian przyjdzie jeszcze czas. Wiadomo jednak, że jeśli zmiany wejdą w życie, pociągną finansowe i osobowe skutki.

Przypomnijmy, na ostatnim zgromadzeniu ogólnym Związek Powiatów Polskich przyjął stanowisko dotyczące funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia. Powiaty sprzeciwiają się zapowiadanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zmianom w zakresie włączenia w struktury administracji rządowej powiatowych urzędów pracy.

- Dla skutecznej walki z bezrobociem większe znaczenie miałoby zwiększenie samodzielności działania powiatów, umożliwienie im lepsze dostosowanie ofert do specyfiki lokalnej, w pełni wykorzystując potencjał powiatowych urzędów pracy. Zmiana podporządkowania urzędów pracy w sposób oczywisty jest recentralizacją i powrotem do niesprawnej resortowej rzeczywistości sprzed reformy samorządowej - czytamy w projekcie stanowiska. Związek krytykuje także sposób pracy nad ustawą.

MRPiPS nie kryje rozczarowania takim stanowiskiem starostów.

- Pragnę podkreślić, że planowane zmiany mają na celu tylko i wyłącznie optymalizację zarządzania obsługą rynku pracy, i w żadnym wypadku nie będą prowadziły do ograniczenia szans rozwojowych powiatów. Dlatego też z dużą przykrością odbieram państwa sprzeciw w zakresie ewentualnego włączenia powiatowych urzędów pracy w struktury administracji rządowej – pisze Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRPiPS.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA