REKLAMA

Ministerstwo zdrowia ma projekt dekomercjalizacji szpitali

  • Autor: PAP/GP
  • 12 maja 2016 11:00
Ministerstwo zdrowia ma projekt dekomercjalizacji szpitali Minister zdrowia w czasie prezentacji nowego pomysłu ministerstwa. (fot.:twitter.com/radziwill_k)

Ministerstwo zdrowia chce odejść od konieczności przekształcania szpitali w spółki kapitałowe w przypadku wystąpienia straty, a jeśli szpital jest już prowadzony w formie spółki - zakazać zbywania jego akcji i udziałów podmiotom prywatnym, aby nie stawały się one właścicielem większościowym.

Szczegóły projektu noweli ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił w czwartek na konferencji prasowej.

Projekt, jak mówił, zakłada także, że spółki prowadzące szpitale mają mieć specjalny charakter - misyjny.

- Szpital, nawet jeśli jest prowadzony w postaci spółki, to nie jest zwykłe przedsiębiorstwo, jak niektórzy mówią, tylko to jest przedsiębiorstwo o specjalnym charakterze. Ma myśleć przede wszystkim o zadaniach wynikających z konstytucji - zapewnienia opieki zdrowotnej obywatelom, a nie o wyniku finansowym - zaznaczył minister.

Dlatego też, jak mówił, planowane jest wprowadzenie rozwiązania niewypłacania dywidendy, jeżeli spółka ma charakter publiczny.

Przeczytaj: Mija 90 lat od wydarzeń majowych, które zakończyły demokrację w II RP

- Państwa, w których gospodarka rynkowa króluje od wielu dziesięcioleci, państwa, które właściwie nie znają innego modelu gospodarki niż wolnorynkowa, starają się chronić swoje systemy służby zdrowia od wpływu rynku i zdecydowanie ten obszar jest regulowany w sposób planowy przez rządy - powiedział Radziwiłł.

Minister przekonywał, że po kilku latach obowiązywania ustawy, która zmuszała podmioty publiczne, zwłaszcza jednostki samorządu terytorialnego do przekształcania szpitali w spółki w sytuacji, gdy miały kłopoty finansowe, widać, że regulacja ta się nie sprawdziła.

- Nie ma żadnego doświadczenia z tych kilku lat, żeby rozwiązanie, jakim jest spółka szpitalna, pozwalało rzeczywiście bezpieczniej z punktu widzenia finansowego prowadzić to przedsięwzięcie - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zbyszek S. 2016-05-12 12:27:02
    Moim zdaniem, jest to sensowna propozycja.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA