REKLAMA

Ministrowie obrony NATO zaakceptowali pakiet pomocowy dla Ukrainy

  • Autor: PAP/JS
  • 15 czerwca 2016 12:37
Ministrowie obrony NATO zaakceptowali pakiet pomocowy dla Ukrainy Pakiet ma zostać ostatecznie przyjęty na lipcowym szczycie NATO w Warszawie (fot. twitter/MON)

• Obradujący w Brukseli ministrowie obrony państw NATO zaakceptowali kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
• Pakiet ma zostać ostatecznie przyjęty na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

"Ministrowie zaakceptowali kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zawiera on wszystkie aspekty naszego wsparcia. Ten pakiet zapewni pomoc i doradztwo" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej po posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina z udziałem ministra obrony tego kraju Stepana Połtoraka.

Sekretarz generalny Sojuszu dodał, że pakiet zostanie ostatecznie zaaprobowany na szczycie NATO w Warszawie, który zaplanowano na 8-9 lipca.

Stoltenberg powiedział, że celem NATO jest pomoc Ukrainie w ustanowieniu bardziej skutecznych i efektywnych struktur obronnych i bezpieczeństwa oraz we wzmocnieniu cywilnej kontroli nad nimi.

Do tej pory NATO pomagało Ukrainie przy pomocy doradców oraz funduszy powierniczych w takich obszarach jak dowodzenie, logistyka, cyberobrona i leczenie rannych żołnierzy. "Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące takich obszarów jak przeciwdziałania wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym" - powiedział sekretarz generalny NATO.

Jak zapowiedział Stoltenberg, na szczycie NATO w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państw członkowskich z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. "To spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów jest wyraźną oznaką zaangażowania NATO w stabilność i bezpieczeństwo Ukrainy" - ocenił sekretarz generalny.

Stoltenberg po raz kolejny powtórzył, że porozumienia mińskie to jedyna droga do osiągnięcia pokoju na Ukrainie i powinno zostać wprowadzone w życie przez wszystkie strony konfliktu. Zapewnił o wsparciu dla ukraińskiej niepodległości i integralności terytorialnej.

"Sojusznicy nie uznali i nie uznają nielegalnej aneksji Krymu. Będziemy nadal wzywać Rosję, by przestała destabilizować Ukrainę. Rosja powinna przestać wspierać separatystów i wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy" - powiedział Stoltenberg.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA