REKLAMA

MKiDN: Piotr Gliński chce eksportować muzykę

  • Autor: GP
  • 28 października 2016 10:46
MKiDN: Piotr Gliński chce eksportować muzykę Piotr Gliński piastuje stanowisko wicepremiera i ministra kultury od blisko roku. (fot.: Danuta Matloch/mkidn.gov.pl)

• Piotr Gliński otworzył konferencję, na której próbuje się znaleźć odpowiedź na problem eksportu polskiej muzyki w świat.
• - Wpływy z praw autorskich odpowiadają tylko za 1,3 proc. rynku muzycznego - podkreślił wicepremier.
• Jednym z remediów na ten stan rzeczy ma być nowy program MKiDN.
• Konferencja trwa w Warszawie do soboty (29 października).

Wicepremier Piotr Gliński w czwartek (27 października) podczas otwarcia konferencji poświęconej eksportowi muzyki „Music Export Conference” w Warszawie mówił:

- W tym roku rozszerzymy ofertę programów ministra o „Rozwój Sektorów Kreatywnych”, który m.in. zapewni wsparcie dla działalności eksportowej - pod tym pojęciem kryje się nie tylko innowacja gospodarcza, ale i twórczość kulturalna. Gliński podkreślał, że  nie brakuje międzynarodowych sukcesów polskich artystów a potencjał polskiego przemysłu muzycznego istnieje, jednak kreatywność i talent polskich muzyków nie znajdują odzwierciedlenia w wartości eksportu polskiej muzyki.

- Wpływy z praw autorskich, odpowiadają tylko za 1,3 proc. rynku muzycznego - relacjonował zebranym w Centrum Kreatywności w Warszawie Gliński. - Jeden z celów tej konferencji - to próba zidentyfikowania skutecznych sposobów promowania muzyki za granicą i wykorzystania potencjału polskich artystów, by zwiększyć ich obecność na arenie międzynarodowej.

Zapowiedziany wcześniej program ministerstwa Gliński opisał tak:

- Będzie on obejmować, między innymi, zapewnienie wsparcia dla działalności eksportowej, tworzenie sieci kooperacji i platform, oraz prowadzenie działań edukacyjnych i badawczych (w ramach tworzenia muzyki - red.).

Czytaj: Wicepremiera denerwuje niegospodarność podczas budowy Muzeum II Wojny Światowej

Konferencja, która odbywa się w Warszawie (między 27 - 29 października) stawia sobie za cel szukanie rozwiązania problemów związanych z eksportem muzyki. Trzeci dzień konferencji skierowany będzie do osób stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej.

Konferencję organizują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Centrum Kultury, Miastem Stołecznym Warszawa oraz festiwalem Warsaw Music Week.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA