REKLAMA

MKiDN: Połączenie MIIWŚ i Muzeum Westerplatte będzie kontynuowane

  • Autor: PAP/JS
  • 24 stycznia 2017 16:34
MKiDN: Połączenie MIIWŚ i Muzeum Westerplatte będzie kontynuowane Szef resortu kultury Piotr Gliński (fot. MKiDN/facebook)

• MKiDN będzie kontynuować działania na rzecz połączenia Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) i Muzeum Westerplatte - informuje resort.
• NSA uchylił we wtorek postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące do czasu rozpoznania decyzję MKiDN o połączeniu muzeów.

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił zażalenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na orzeczenie stołecznego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z listopada 2016 r. Decyzją NSA - Wojewódzki Sąd Administracyjny ma się ponownie zająć sprawą.

W związku z powyższym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że będzie kontynuować działania na rzecz połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

"1 lutego 2017 roku zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Połączenie obu gdańskich placówek o zbliżonym profilu działalności pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć ich potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata" - napisano w komunikacie MKiDN.

W uzasadnieniu wtorkowego postanowienia NSA wskazał m.in., że WSA rozpatrując w listopadzie 2016 r. tą sprawę nie dokonał oceny, czy zaskarżone zarządzenie ministra o połączeniu muzeów jest jednym z aktów, którymi może zajmować się sąd administracyjny. Ponadto WSA - według NSA - nie rozstrzygnął, czy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, który złożył skargę na zarządzenie, posiada legitymację do zaskarżenia takiego zarządzenia we własnym imieniu.

"Należy zaznaczyć, że na obecnym etapie postępowania sądy administracyjne obu instancji zajmowały się wyłącznie kwestią wstrzymania wykonania zarządzenia Ministra, a nie skargami na ten akt" - podkreślono w komunikacie NSA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA