REKLAMA

MON kupi karabiny grom dla Wojsk Obrony Terytorialnej

 • Autor: PAP/AT
 • 05 września 2017 06:29
MON kupi karabiny grom dla Wojsk Obrony Terytorialnej Grot to nowa nazwa dla MSBS-5,56, czyli modułowego systemu broni strzeleckiej kaliber 5,56 mm (fot. mon.gov.pl)

Wojsko kupi polskie karabiny dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z nieoficjalnych informacji "Naszego Dziennika" wynika, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach planowane jest m. in. ogłoszenie umowy o zakupie przez MON 50 tys. karabinów Grot na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej.

Grot to nowa nazwa dla MSBS-5,56, czyli modułowego systemu broni strzeleckiej kaliber 5,56 mm, który produkuje Fabryka Broni "Łucznik" Radom, spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Grot stanie się więc podstawową bronią strzelecką dla żołnierzy WOT - informuje dziennik.

Czytaj też: Macierewicz o WOT: Polska młodzież jest świadoma, że tylko silna armia zagwarantuje niepodległość

Nazwa ta została wybrana po konsultacjach z MON i wojskiem, a nawiązuje wprost do pseudonimu komendanta Armii Krajowej Stefana Roweckiego "Grota". Ponadto taka nazwa może się dobrze "sprzedać" za granicą, a więc ma znaczenie marketingowe dla producenta. MON planuje też ogłoszenie porozumienia o szerokiej współpracy z PGZ w programach modernizacji polskiego wojska, jak podaje "Nasz Dziennik".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • strzeleckiegosąsiad 2017-09-19 13:03:36
  Do Trep: Twoja wypowiedź świadczy o tym, że pomyliłeś zadania jakie ma regularna armia a WOT, które mają działać po cichu z zaskoczenia w małych szybkich grupach i być "żądłem" a nie "toporem". Jest literatura na ten temat. Poczytaj sobie a zrozumiesz dlaczego kupuje się broń o zbliżonych parametrach w jaką wyposażono GROM. Pozdrawiam.
 • Trep 2017-09-19 11:39:23
  Do strzeleckiegosąsiad: Niekoniecznie. Karabinki małokalibrowe są dobre na krótkich dystansach . Dlatego mają je wojska specjalne które rzadko operują w polu. Dla regularnego wojska ważny jest również a może przede wszystkim zasięg skuteczny. Tutaj nie ma nic lepszego na kałacha - tani, skuteczny i niezawodny.
 • strzeleckiegosąsiad 2017-09-19 11:13:48
  Czym mniejszy kaliber tym celniejsze. Niektórzy myślą, że taka broń jest dobra, która ma duży kaliber, huk, ogień z lufy i inne "bajery" co w grach komputerowych. Słusznie, że taka broń będzie na wyposażeniu Wojsk OTK. Skoro ta broń zdaje egzamin w formacji GROM, to na pewno zda egzamin w OTK. Wszystko też zależy od wyszkolenia strzelców. O tej broni głupoty piszą tylko ci, którzy nie byli w wojsku.
 • Wojtas 2017-09-17 22:37:39
  Karabinki a nie karabiny. Karabin to Bor, Tor, Dragunow etc.
 • Łucznik z karabinem 2017-09-05 15:09:57
  Do Jerzy: Pełna zgoda tyle że karabiny ma każdy, najbardziej nawet zacofany kraj, terroryści, przemytnicy, kłusownicy a w wielu krajach każdy kto zechce. Nie jestem specjalistą ale z tego co wiem to nie bardzo jest się czym chwalić.
 • Jerzy 2017-09-05 14:56:06
  Silna armia z porządnym i nowoczesnym sprzętem to fundament państwa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA