REKLAMA

MON: Powodem rezygnacji z caracali był niedostateczny offset

  • Autor: aw/PAP
  • 14 kwietnia 2017 15:38
MON: Powodem rezygnacji z caracali był niedostateczny offset Pod koniec ubiegłego roku MON był zainteresowany zakupem Caracali. (fot..mon.gov.pl)

Powodem rezygnacji z podpisania kontraktu na śmigłowce Caracal było niewypełnienie zobowiązań offsetowych - oświadczyło w piątek (14 kwietnia) Ministerstwo Obrony Narodowej.

- W związku z wywiadem, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" z dr. Wacławem Berczyńskim, przewodniczącym Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego informuję, że rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską - napisała w komunikacie rzeczniczka resortu mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Zaznaczyła, że "wypowiedź dr. Wacława Berczyńskiego nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal", podkreślając, że Berczyński nie był członkiem zespołu, który badał oferty offsetowe, "nie wypowiadał się na ten temat, nie informował Ministra Obrony Narodowej o swoim stanowisku i nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie się decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów".

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński, który jest przewodniczącym rady nadzorczej remontujących śmigłowce Wojkowych Zakładów Lotniczych nr 1, stwierdził: to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie".

Platforma Obywatelska uznała, że jest to przyznanie się przez Berczyńskiego do działań nielegalnych, i tego, że powodem decyzji nie były - podawane oficjalnie jako przyczyna rezygnacji - kwestie offsetowe. W ocenie kierownictwa platformy sprawą powinna z urzędu zająć się prokuraturę lub komisja śledcza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • PATRIOTA NIE IDIOTA 2017-04-14 17:24:49
    Bzdura totalna, celem torpedowania rozwijania się Polskiego lotnictwa zbrojeniowego są vipowskie samoloty dla potrzeb Rządu , oczywiście z uwagi na powyższe dalsza ich eksploatacja koszta będą pokrywane z środków przeznaczonych na modernizacje Polskiej armii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA