REKLAMA

MON przygotowuje zakup samolotów dla VIP

  • Autor: GP
  • 23 czerwca 2016 09:26
MON przygotowuje zakup samolotów dla VIP W Polsce od katastrofy TU-154M w Rosji mówi się o konieczności kupna nowych statków powietrznych. (fot.:pixabay.com)

• MON rozważa kupno nowych statków powietrznych.
• Cztery nowe maszyny, dwie duże i dwie małe, mają wozić odpowiednio 100 i 20 pasażerów.
• Wartość kontraktu ma wynieść około 1,7 mln zł.

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na przetarg na samoloty. Wedle ustaleń dziennikarzy "Naszego Dziennika" docelowo mają być zakupione cztery maszyny. Dwie średniej wielkości i dwie małe. Te ostatnie zabierać mają na pokład 20 osób i docelowo będą latać w kraju.

Większe dwa statki powietrzne przeznaczone dla około 100 pasażerów mają zabierać polskich polityków do krajów europejskich. Niewykluczone, że przy pewnych warunkach będą też latać na trasach międzykontynentalnych.

Rząd na dalszych trasach, np do Azji zamierza nadal korzystać z czarterowych samolotów. Tutaj najprawdopodobniej będzie służyć polskim VIP-om LOT ze swoimi nowymi Dreamlinerami.

Czytaj: Posłowie wysłuchali informacji MON o działaniach WP na Bliskim Wschodzie

Wartość kontraktu na nowe samoloty szacuje się obecnie na 1,7 mln zł. Ma on też zawierać w sobie szkolenie przez producenta samolotów pilotów, którzy będą latać na nowych maszynach.

Obecnie polskie delegacje rządowe, dyplomatyczne i prezydenckie latają wyczarterowanymi od LOT maszynami, których największym problemem jest status maszyn cywilnych. Polskie samoloty dla VIP, takie jak TU-15M mają status maszyn wojskowych. Takie samoloty mogą podróżować w strefach objętych działaniami zbrojnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA