REKLAMA

MON przywróci przedwojenne stopnie wojskowe

  • Autor: PAP/AT
  • 06 listopada 2017 11:05
MON przywróci przedwojenne stopnie wojskowe Zmiana nazw stopni wojskowych nie powinna generować kosztów, bo będą wprowadzane stopniowo (fot.mon.gov.pl/ppor. Robert Suchy/CO MON)

W setną rocznicę odzyskania niepodległości Ministerstwo Obrony Narodowej przywróci przedwojenne nazwy stopni wojskowych.

Z informacji, które uzyskała „Rzeczpospolita” wynika, że wróci m.in. stopień rotmistrza - to odpowiednik dzisiejszego kapitana, wachmistrza - odpowiednik sierżanta, kanoniera - odpowiednik szeregowego w artylerii, a także ogniomistrza - dzisiaj sierżanta w artylerii.

Stopnie te będą stopniowo wprowadzane głównie w jednostkach, które nawiązują do tradycji kawaleryjskich.

"Mamy przecież 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, a także szereg jednostek kawalerii pancernych" - mówi "Rz" wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

Dodaje, że zmiany nazw szarż wojskowych nie powinny generować kosztów, bo będą wprowadzane stopniowo.

Jak informuje gazeta, zmiany te zostaną wprowadzone po nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, której projekt przygotowuje MON.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA