REKLAMA

MON rozpisał przetarg na samoloty dla VIP-ów

  • Autor: GP
  • 31 sierpnia 2016 12:56
MON rozpisał przetarg na samoloty dla VIP-ów Polski TU-154 M. Samoloty tego typu od lat służyły polskiemu rządowi, do czasu katastrofy smoleńskiej. (fot.:wikipedia.org/CC)

• W środę (31 sierpnia) MON poinformował, że rusza przetarg na nowe samoloty dla najważniejszych osób w państwie.
• Najpierw będą kupowane dwa małe samoloty. W planach są jeszcze dwa.
• Przetarg na małe samoloty ma zostać rozstrzygnięty do końca tego roku.

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony przekazał w środę (31 sierpnia) informację o planowanym zakupie samolotów pasażerskich przez resort obrony. 

Rusza zakup dwóch małych samolotów, mogących zabrać od 12 do 14 osób na pokład. Rozpoczęte przetargi zostaną rozstrzygnięte do końca tego roku, a samoloty docelowo mają być oddane do użytku jeszcze przed końcem 2017 r.

W dalszej perspektywie planuje się także zakup dwóch dużych samolotów, które będą mogły przewozić do 100 osób. Te maszyny planowo powinny wozić polskich decydentów od przełomu lat 2020 na 2021.

- Możemy powiedzieć, że dzisiaj rozpoczyna się ten przetarg. Po raz pierwszy udało się w sposób sprawny, ale także równolegle zrealizować całość zadań związanych z transportem najważniejszych osób w państwie - zaznaczył wiceminister.

Oceń ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza

Temat powietrznych pojazdów dla kluczowych osobistości państwowych był poruszany już od lat. Temat wrócił ze wzmożoną siłą po katastrofie smoleńskiej, w której zginęły podróżujący rządowym samolotem najważniejsze osobistości w Polsce.

Do roku 2010 prezydenci i premierzy RP podróżowali wysłużonymi konstrukcjami produkcji radzieckiej Jakami-40 i tupolewami 154-M. Po 10 kwietnia 2010 roku rząd wyczarterował maszyny od LOT-u na potrzeby transportu delegacji państwowych. MON czarteruje od PLL LOT dwa samoloty średniej wielkości Embraer 175, umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA