REKLAMA

MON skieruje wojsko do organizacji Światowych Dni Młodzieży

  • Autor: GP
  • 03 lutego 2016 11:22
MON skieruje wojsko do organizacji Światowych Dni Młodzieży MON oszacowało pomoc Wojska Polskiego na ok. 4 mln złotych. (fot. Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że wojsko wspomoże organizację letniego spotkania młodzieży w Krakowie. Światowe Dni Młodzieży armia wesprze w sumie za około 4 mln złotych.
• MON i ordynariat polowy Wojska Polskiego przewiduje udział w ŚDM żołnierzy z innych krajów NATO i nie tylko.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach od 26 do 31 lipca br. Jak podał komitet organizacyjny w Krakowie 26 stycznia udział w ŚDM deklarowało 564 060 osób z całego świata. Jednak pielgrzymów może być znacznie więcej. Portal polska-zbrojna.pl informuje, że z polskiej armii, w ramach służby, udział w krakowskim spotkaniu weźmie 300 polskich wojskowych i około 450 żołnierzy z zagranicy.

O samą pomoc do sztabu generalnego zwrócili się organizatorzy ŚDM. Wojsko Polskie w odpowiedzi zadeklarowało, że zapewni pomoc w organizacji w postaci tymczasowego mostu i utwardzenia drogi. Dalej zapewni pielgrzymom dwa i pół tysiąca namiotów, a także wodę i wyżywienie. Wojskowi w Krakowie spotkają się także z papieżem Franciszkiem.

Polscy żołnierze w oczekiwaniu na defiladę w Krakowie, fot. Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0

- Żołnierze pomogą m.in. w zakwaterowaniu ratowników medycznych na terenie jednostek wojskowych, zbudują tymczasowe mosty i utwardzą drogi dojazdowe na terenie kampusu, gdzie przebywać będą pielgrzymi - mówi ppłk Wojciech Arcikiewicz z MON.

Przeczytaj: MON kontynuuje rozmowy w sprawie śmigłowców dla polskiej armii

Spotkania, które koordynują logistykę wojska i samych organizatorów ŚDM trwają już od jakiegoś czasu. Ich głównym tematem jest współpraca MON z samorządem Małopolski i komitetem organizacyjnym ŚDM.

- Wiadomo już, że żołnierze wybudują kilka tymczasowych przepraw o łącznej długości 400 metrów, w tym trzydziestometrową przeprawę na rzece Wildze w pobliżu Łagiewnik, a pozostałe na terenie miasteczka pielgrzymów, czyli w miejscowości Brzegi na granicy Krakowa i Wieliczki – precyzuje ppłk Arciszewski w wywiadzie dla polska-zbrojna.pl.

MON oszacowało pomoc WP na ok. 4 mln złotych.

Ponad powyższe przygotowania, które poprzedzą samo spotkanie, żołnierze będą też wspomagać obsługę pielgrzymujących. Będą rozdawać prowiant i zapewnią wojskowe cysterny z pitną wodą – takich pojazdów ma być dziesięć. Wojsko zorganizuje też, na prośbę organizatorów punkty medyczne oraz szpital polowy.

Oceń ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Na same ŚDM mają przybyć także wojskowi z innych krajów. MON przewiduje, że Kraków odwiedzą umundurowani z Australii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Irlandii. Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Włoch.

Światowe Dni Młodzieży to spotkania religijne gromadzące miliony osób z całego świata. Zostały zapoczątkowane przez Jana Pawła II w 1985 roku. Odbywają się cyklicznie co dwa, trzy lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA