REKLAMA

MON świętuje, Polska jest w NATO już siedemnaście lat

  • Autor: GP
  • 11 marca 2016 10:03
MON świętuje, Polska jest w NATO już siedemnaście lat Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz (fot.:witter.com/mon_pl)

• W piątek, 11 marca rozpocznie się spotkanie poświęcone siedemnastej rocznicy wstąpienia Polski do NATO.
• Udział w spotkaniu w Warszawie zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W piątkowy wieczór (11 listopada) MON przygotowuje okolicznościową konferencję, która odbędzie się w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych w Warszawie. Jest ona poświęcona rocznicy obecności Polski w strukturach obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Uczestnictwo zapowiedzieli przedstawiciele krajów członkowskich NATO, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, parlamentarzyści oraz członkowie rządu i politycy. Gospodarzem spotkanie będzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 r. Razem z Polską do Sojuszu przyjęto Czechy i Węgry. W imieniu Polski akcesję podpisał Bronisław Geremek, minister spraw zagranicznych w rządzie AWS - UW.

MON podaje na swojej stronie internetowej, że zdaniem większości Polaków (70 proc.) nasza obecność w NATO ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa kraju, a działalność NATO w zakresie utrzymywania pokoju i zapobiegania konfliktom zbrojnym na przestrzeni ostatnich kilku lat jest pozytywnie oceniania przez 2/3 Polaków. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MSZ przez TNS Polska w dniach 16-25.10.2015 r. na reprezentatywnej próbie 1016 osób.

Przeczytaj: Możliwe zmiany w BOR. Mariusz Błaszczak nie wyklucza dymisji w formacji

NATO to istniejący od 1949 roku sojusz militarny, grupujący 28 państw. Wśród nich są między innymi USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, czy Turcja. W roku 2012 siły zbrojne Sojuszu liczyły ponad trzy i pół miliona żołnierzy zawodowych.

Najbliższy szczyt NATO odbędzie się w Warszawie na Stadionie Narodowym w dniach 8 - 9 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA