REKLAMA

MON: w ciągu najbliższych dni Polska otrzyma projekt umowy ws. Patriotów

  • Autor: pt/pap
  • 18 listopada 2017 08:57
MON: w ciągu najbliższych dni Polska otrzyma projekt umowy ws. Patriotów Rakiety Patriot to amerykański system do zwalczania celów powietrznych. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

W ciągu najbliższych dni Polska otrzyma projekt umowy ws. zakupu systemu antyrakietowego Patriot, który będzie zawierał m.in. warunki i koszty sprzedaży; potem rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów umowy - podał MON.

Podległa ministerstwu obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) poinformowała w piątek, że po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot przekazała 14 listopada Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji. Jej koszt szacowany jest na 10,5 mld dolarów.

Jak wyjaśniła w komunikacie rzeczniczka resortu obrony ppłk Anna Pęzioł- Wójtowicz, publiczna informacja o potencjalnej sprzedaży Polsce zestawów Patriot wymagana jest prawem amerykańskim i związana jest ze sprzedażą krajowi sojuszniczemu wrażliwego uzbrojenia, za jakie uznane są zestawy Patriot.

"Zgodnie z amerykańskimi przepisami wartość przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest określana jako najwyższa możliwa wartość, za jaką dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rządu USA. Nie oznacza to, że kwota ta jest ostateczną wartością umowy międzyrządowej LOA (Letter of Offer and Acceptance)" - poinformowała rzeczniczka.

Kongres USA ma 15 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag do sprzedaży uzbrojenia Polsce, a w przypadku braku przeciwwskazań, rząd amerykański może rozpocząć procedurę sprzedaży.

"Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA (draft LOA), zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales). Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP" - poinformowała Pęzioł- Wójtowicz.

Zapewniła, że MON ma "należyte doświadczenie w realizacji tego typu zamówień, czego przykładem mogą być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER". "Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 mln USD, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była blisko 48 proc. niższa" - dodała.

W ramach przedmiotowej procedury, strona polska zamierza pozyskać najnowszą dostępną wersję systemu Patriot. Zakup podzielony został na dwie, wzajemnie zależne fazy. "Podkreślić należy, że w ramach fazy pierwszej pozyskiwane są także niektóre elementy kompletnego programu WISŁA, tj. wszystkich 8 baterii" - podała rzeczniczka MON. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-18 15:21:35
    I co geniusze po co one tu będą ? Beatce będą kwiatami w okno strzelać ? Oczywiście USA sprzeda nam jak zwykle ZŁOM ZA OGROMNE PIENIĄDZE......POLSKA Z ŻYDAMI MUSI SIĘ DZIELIĆ.....swoim dorobkiem, aby w Polsce kamień na kamieniu nie pozostał......PRZYJACIELE , PSIA MAĆ....CHROŃ NAS PANIE BOŻE OD TAKICH PRZYJACIÓŁ CHROŃ NAS POLAKÓW I N A S Z Ą OJCZYZNĘ !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA