REKLAMA

Morawiecki nie widzi zagrożenia dla banków w nowym opodatkowaniu sektora finansowego

  • Autor: PAP/GP
  • 25 stycznia 2016 10:05
Morawiecki nie widzi zagrożenia dla banków w nowym opodatkowaniu sektora finansowego Zgodnie z ustawą opodatkowaniem zostaną objęte banki, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. (fot. twitter.com)

· Podatek bankowy nie zaszkodzi bankom, bo są one dobrze skapitalizowane, zapewniał w poniedziałek (25 stycznia) wicepremier Mateusz Morawiecki.
· Polityk rządu przekonywał, że konkurencja na rynku usług finansowych ograniczy też ewentualny wzrost cen usług bankowych.
· Wicepremier i minister rozwoju był pytany w TVP Info o skutki wprowadzenia podatku bankowego.

- Nie boję się o stabilność sektora, bo banki w Polsce są bardzo dobrze skapitalizowane - powiedział. Dodał, że cały czas występuje nadpłynność, a w przedsiębiorstwach jest dużo gotówki na kontach.

Zapewniał też, że podatek bankowy nie będzie miał wpływu na procesy inwestycyjne.

Morawiecki przekonywał, że banki podnoszą ostatnio marże nie z powodu podatku bankowego, ale dlatego, że przez niskie stopy procentowe niewiele zarabiają na depozytach, więc starają się zrekompensować to sobie w innych miejscach i wprowadzają nowe opłaty.

- Ale one nie mają związku z podatkiem bankowym, bo ten podatek wejdzie dopiero teraz, a ten proces zachodzi w ostatnich miesiącach i latach - mówił wicepremier.

Przeczytaj relację Mateusza Morawieckiego z Davos.

Ważny jest też, jego zdaniem, wysoki poziom konkurencyjności w sektorze bankowym.

- Jeśli tylko UOKiK będzie dbał, by nie dochodziło do zmowy cenowej, nie obawiam się o jakieś gwałtowne podwyższanie cen, ponieważ ten bank, który będzie chciał przyciągnąć klientów z innych banków, nie będzie podwyższał cen - powiedział Morawiecki.

Uchwalona niedawno ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych przewiduje, że od lutego 2016 r. m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

Zgodnie z ustawą opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł. Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

Ustawa zakłada m.in., że firmy ubezpieczeniowe i pożyczkowe nie będą mogły się sztucznie dzielić, by uniknąć podatku. Limit aktywów (odpowiednio 2 mld zł i 200 mln zł), powyżej których będą płacić podatek, dotyczy nie pojedynczych firm, ale całej grupy kapitałowej.

Premier Beata Szydło mówiła niedawno, że opodatkowanie sektora finansowego jest potrzebne, by można było realizować projekty prospołeczne rządu, takie jak: 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

- Uderzamy w korporacje finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi bankowe są jednymi z najdroższych w Europie - argumentowała. Podkreśliła jednocześnie, że podatek bankowy jest podatkiem stosowanym w większości krajów europejskich.

Krytyczne opinie wobec niektórych artykułów ustawy o podatku bankowym wyrażał Europejski Bank Centralny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA