REKLAMA

Morawiecki powiedział, że 500 plus jest na kredyt

 • Autor: GP
 • 12 lipca 2016 13:48
Morawiecki powiedział, że 500 plus jest na kredyt Mateusz Morawiecki, wicepremier w rządzie PiS, minister rozwoju i od niedawna polityk partii rządzącej. (fot.:twitter.com/MR_GOV_PL)

● Mateusz Morawiecki, na otwartym spotkaniu z sympatykami PiS przyznał, że 500 plus finansowane jest z kredytu.
● Rząd miał nas zadłużyć na 20 mld zł.
● Ponadto Morawiecki miał powiedzieć, że program nie przyniesie wzrostu PKB.

Wicepremier Mateusz Morawiecki, najprawdopodobniej nie wiedząc że jest nagrywany, wypowiedział się o programie 500 plus. Niestety dla wizerunku programu jego słowa nie będą najlepsze. Wypowiedź padła w Bydgoszczy, gdy Morawiecki rozmawiał z sympatykami PiS w sali Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Na spotkaniu mogli przebywać dziennikarze, którzy wychwycili wypowiedź. O wypowiedzi napisała Gazeta Wyborcza.

- Przypominam, że 500 plus jest na kredyt - mówił Morawiecki. - Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów.

Po czym dodawał, że "w dłuższej perspektywie (program 500 plus - red.) nie zbuduje PKB. Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności".

Pojawiły się informacje, że program 500 plus może natrafić na poważne problemy z finansowaniem już za rok. Tymczasem Polacy wydają rozdane na dzieci pieniądze, by poprawić sytuację rodzin. Pierwsze dane gospodarcze za II kwartał tego roku mówią o wzroście sprzedaży sprzętów AGD a także wzroście importu samochodów używanych do Polski. Oba te zjawiska przypisuje się programowi 500 plus.

Minister Elżbieta Rafalska, której resort definiuje realizację programu 500 plus mówiła o jego wykonaniu na półmetku roku (w czerwcu):

- Dzięki temu, że te pieniądze trafią do polskich rodzin - a w tym roku jest to około 17 mld zł - (...) trafią w postaci podatków do budżetu, ale zasilą również polskich przedsiębiorców, punkty usługowe, handlowe.

Grafika MRPiPS prezentująca statystyki programu 500 plus, źródło: mpips.gov.pl

Rafalska informowała, że rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 2,56 mln wniosków o świadczenie wychowawcze. Wydano ponad 2,5 mln decyzji, ponad 3 mln dzieci otrzymuje świadczenie, wypłacono ponad 4,1 mld zł.

Kolejne dane dotyczące programu mają być podane lada dzień, w połowie lipca. Należy też wziąć pod uwagę, że do 1 lipca można było wystosować wniosek z uwzględnieniem w nim miesięcy czerwca, maja i kwietnia. MRPiPS wypłacało wówczas równowartość za te miesiące, mimo, że wniosek złożono latem. Może to zmienić znacząco statystyki programu.

Program 500 plus to sztandarowa obietnica PiS, którą państwo realizuje w formie wypłat bezpośrednich 500 zł na drugie i kolejne dziecko w każdej rodzinie. Obowiązuje od 1 kwietnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Tomasz 2016-07-13 10:51:16
  ,, Przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów” Także zadłużmy się na kilka pokoleń w przód bo to na pewno pomoże naszemu i tak już zadłużonemu państwu. Myślenie o przyszłości kraju wcale nie ma tutaj miejsca, liczy się ,,tu i teraz” oraz przekupienie wyborców. Może jedna z reform kontrolujących coś, niecoś pomoże: papug.pl/500-do-kontroli/ bowiem szastanie pieniędzmi na prawo i na lewo nie zadba o gospodarkę
 • Zainteresowany 2016-07-13 09:31:24
  A po ile ten kredyt? Może to też się nagrało... Ni o kto go udzielił?
 • ... szkoda słów... 2016-07-12 20:09:08
  Morawiecki to kret który namawia do odrzucania projektów ustaw wnoszonych przez rząd do Sejmu i chwalenia koncernów za wysokie marże - nie pierwszy raz został przyłapany... odpady.net.pl/2016/04/05/12988/REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA