REKLAMA

Morawiecki: sędziowie, którzy zostali wybrani niezgodnie z przepisami nie wiedzieli o tym?

  • Autor: PAP/em
  • 03 grudnia 2015 19:14
Morawiecki: sędziowie, którzy zostali wybrani niezgodnie z przepisami nie wiedzieli o tym? Kornel Morawiecki (fot. wikipedia.pl)

Jest pytanie, dlaczego dwóch sędziów TK, wybranych niezgodnie z przepisami, zgodziło się na wybór - powiedział Kornel Morawiecki (Ruch Kukiz'15) po orzeczeniu TK ws. zgodności z konstytucją ustawy o TK.

"Całe to zamieszanie i nieporozumienie jest związane z tym, że parę miesięcy temu zostały naruszone staranności przy wyborze sędziów Trybunału. Ci sędziowie, którzy zostali wybrani niezgodnie z przepisami nie wiedzieli o tym? Wiedzieli. Dlaczego się zgodzili (na wybór)?" - pytał Morawiecki w czwartek w rozmowie z dziennikarzami Sejmie.

Jego zdaniem, to poważny problem konstytucyjny, ale tylko konstytucyjny. "To nie jest problem ustrojowy, w tym sensie, że zagraża demokracji, ani nie jest to na szczęście problem bytowy większości Polaków" - powiedział poseł Ruchu Kukiz'15.

"Nie sądzę, by prezydent łamał prawo"

Pytany o orzeczenie TK w sprawie zaprzysięgania sędziów Trybunału przez prezydenta, Morawiecki powiedział: "Prezydenta uważam za pierwszego obywatela Polski, myślę, że znajdą się argumenty prawne, których ja w tej chwili nie znam, które będą usprawiedliwiały prezydenta. Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent jawnie łamał prawo, nie sądzę, żeby tak się stało".

Dopytywany, co oznacza orzeczenie TK i jakie powinny być dalsze kroki wokół Trybunału, Morawiecki powiedział: "Nie wiem, był też przecież wybór (pięciu sędziów TK) przez Sejm, mój pomysł byłby salomonowy, niech przyjdą ci trzej sędziowie (których wybór TK uznał za zgodny z konstytucją) i niech zostaną ci, których wybrał Sejm w środę". "To jest kwestia prawna, kwestia specjalistów" - zastrzegł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jask 2015-12-03 20:07:33
    Panu Kornelowi przypadła trudna rola odgromnika sejmowego. Szkoda, że jest sam. Na jak długo starczy Mu sił?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA