REKLAMA

Można już ogłosić sukces władz Polski w negocjacjach z Brukselą?

  • Autor: PAP/JS
  • 23 marca 2018 21:08
Można już ogłosić sukces władz Polski w negocjacjach z Brukselą? Pytany, czy ogłaszanie sukcesu władz Polski w negocjacjach z Brukselą nie jest przedwczesne, rozmówca przywołał wypowiedź szefa KE Jean-Claude'a Junckera (fot. pixabay.com)

Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do rozwiązania sporu pomiędzy polskimi władzami a Komisją Europejską - powiedziało źródło w kancelarii premiera. Jak zaznaczyło, działania realizowane są z uwzględnieniem założeń polityki europejskiej PiS i za poparciem kierownictwa partii.

Pytany, czy ogłaszanie sukcesu władz Polski w negocjacjach z Brukselą nie jest przedwczesne, rozmówca przywołał wypowiedź szefa KE Jean-Claude'a Junckera o tym, iż inicjatywę dot. zmian w ustawach o sądownictwie podjętą przez polskich parlamentarzystów obserwuje "z najwyższą sympatią".

"On widzi, że wykonujemy ruchy i on to docenia. Sam powiedział, że bez wiarygodności Mateusza tego wszystkiego by nie było" - powiedział rozmówca.

Podkreślił jednocześnie, że to Juncker będzie kluczową postacią w rozmowach, których konsekwencją może być wycofanie przez Komisję wniosku dot. uruchomienia wobec Polski postępowania z art. 7 Traktatu o UE. "Bo to nie będzie głosowane na kolegium (komisarzy unijnych); oczywiście on musi się z tego wytłumaczyć na kolegium, ale nie będzie to głosowane" - wyjaśnił.

Przyznał zarazem, że - dopóki wniosek KE nie został wycofany - proces negocjacyjny jest wciąż delikatny i różne czynniki mogą wciąż wpływać na jego ostateczny efekt.

Podkreślił przy tym, że strategia realizowana przez stronę polską w rozmowach "jest rozpisana", a ruchy, które wykonują premier Mateusz Morawiecki i wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, "nie są przypadkowe", mając jednocześnie poparcie kierownictwa politycznego PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA