REKLAMA

MR: Zmiana kompetencji wojewodów to nie zamach na marszałków regionów

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: aw/Portalsamorzadowy.pl
  • 25 maja 2017 06:27
MR: Zmiana kompetencji wojewodów to nie zamach na marszałków regionów Paweł Chorąży odpowiadał na pytania samorządowców (Fot. mr.gov.pl)

Członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego omawiali projekt nowelizacji ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020. Samorządowcy mieli wiele uwag.

Samorządowcy zarzucali ministerstwo rozwoju, że projekt jest inny niż ten  który opiniowali. Najwięcej kontrowersji wzbudza wzmocnienie roli wojewodów przy zarządzaniu Regionalnymi Programami Operacyjnymi.

Wprowadzenie wojewody ma nastąpić w trzech obszarach, m.in. w funkcji desygnacyjnej, która jest kompetencją zastrzeżoną dla Ministra Rozwoju i jako obserwatora w komisji oceny projektu oraz w komitecie monitorującym.

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży podkreślał podczas środowej (24 maja) Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że nadzorował jeden z programów, w którym każdy członek komitetu monitorującego może na własny wniosek uczestniczyć w pracach komisji oceny projektów jako obserwator.

- Pytanie, gdzie tu jest naruszenie kompetencji? W niemal wszystkich Regionalnych Programach Operacyjnych wojewoda jest członkiem, więc jeżeli mówimy, że będzie obserwatorem i zmieniają się jego kompetencje to pytanie, w czym jest ten zamach na kompetencje instytucji zarządzającej – analizował wiceminister.

Więcej czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA