REKLAMA

Mroczek: Wkrótce pierwsze posiedzenie parlamentarnego zespołu smoleńskiego PO

  • Autor: PAP/JS
  • 20 października 2016 14:19
Mroczek: Wkrótce pierwsze posiedzenie parlamentarnego zespołu smoleńskiego PO Były wiceszef MON Czesław Mroczek (fot. mat. pras.)

Na początku przyszłego tygodnia rozpocznie pracę parlamentarny zespół smoleński, którego powołanie zapowiadała Platforma Obywatelska; przygotowania organizacyjne się zakończyły - powiedział były wiceszef MON Czesław Mroczek (PO).

Powołanie zespołu w ciągu kilku dni zapowiadał 11 października szef klubu Platformy Sławomir Neumann. Jak mówił, w pracach zespołu mają brać udział eksperci.

"De facto w sensie organizacyjnym zakończyliśmy przygotowania do wystartowania tego zespołu. Swoje pierwsze posiedzenie będzie on miał po piątkowym posiedzeniu komisji obrony narodowej, na którym będzie występował przewodniczący podkomisji smoleńskiej pan (Wacław) Berczyński" - powiedział Mroczek, który za rządów PO-PSL był pełnomocnikiem szefa MON ds. wdrażania zaleceń Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która pod przewodnictwem Jerzego Millera zbadała katastrofę smoleńską i opublikowała raport w lipcu 2011 r.

W piątek (21 października) na wniosek PO sejmowa komisja obrony ma debatować na temat ustaleń i raportu z dotychczasowej pracy podkomisji do ponownego zbadania katastrofy samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Podkomisję powołał w lutym 2016 r. obecny szef MON Antoni Macierewicz (PiS). Jej przewodniczącym jest dr Wacław Berczyński. Pierwotnie posiedzenie sejmowej komisji obrony było zaplanowane na środę.

"Zamierzaliśmy startować zaraz po tym posiedzeniu (komisji sejmowej), to posiedzenie zostało przeniesione na piątek, więc po piątku, w najbliższych dniach, na początku przyszłego tygodnia z całą pewnością rozpocznie oficjalną pracę" - zapowiedział Mroczek.

W pracach zespołu będą uczestniczyli eksperci, w tym dr Maciej Lasek, do niedawna przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (bada wypadki w lotnictwie cywilnym), b. członek komisji Millera, a potem (do końca rządów PO) szef rządowego zespołu, który przypominał ustalenia komisji Millera. Według Mroczka eksperci zostaną przedstawieni na pierwszy posiedzeniu zespołu.

W czwartek na liście zespołów parlamentarnych na stronie internetowej Sejmu nie było zespołu smoleńskiego.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu Neumann, zespół zostanie powołany do "odkłamywania tych wszystkich absurdalnych teorii ze strony Antoniego Macierewicza i jego komisji". "Będziemy te sprawy na bieżąco wyjaśniać. One oczywiście wymagają tłumaczenia Polakom, gdzie ta normalność jest i zdrowy rozsądek, żeby nie uciekać od zdrowego rozsądku" - mówił szef klubu PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA